Trzy dni gimnastyki artystycznej w Warszawie!

W dniach 29 kwietnia – 1 maja 2022 roku Warszawa gościła gimnastyczki na 14. Międzynarodowym Turnieju „Irina Cup”. Turniej od kilku lat ma status FIG i stał się ważnym i uznanym turniejem w kalendarzu Międzynarodowej Federacji Gimnastycznej.

Turniejowi głównemu towarzyszyły zawody „Warszawska Syrenka”, które były rozgrywane w różnych kategoriach wiekowych.

W tegorocznych zawodach uczestniczyło 121 zawodniczek z 11 krajów. Zawodniczki reprezentowały następujące federacje: Azerbejdżan, Belgia, Gruzja, Szwajcaria, Filipiny, Niemcy, Węgry, Izrael, Uzbekistan, Ukraina i Polska.

Rywalizacja w obu turniejach była niezwykle ciekawa i emocjonująca. O medale walczyły zawodniczki z europejskiej czołówki. Wyniki turnieju „Irina Cup”:

W kategorii Seniorek:

I m-ce – FETISOVA Ekaterina – UZB

II m-ce – ZEYNALOVA Ilona – AZE

III m-ce – ROSZATYCKA Małgorzata – POL

W kategorii Juniorek :

I m-ce – LEWIŃSKA Liliana POL

II m-ce – MASLOV Olivia  POL

III m-ce  – PORTNOY Shelly – ISR

W poszczególnych finałach wystąpiły zawodniczki z Federacji Azerbejdżanu, Izraela, Belgii, Filipin, Szwajcarii, Niemiec, Uzbekistanu, Ukrainy i Polski.

Polskę w jury reprezentowały sędziny FIG: Maria Mrozińska i Aleksandra Wożniak. Sędzią Głównym zawodów była Irina Lortkipanidze.

W piątkowej ceremonii otwarcia uczestniczyli: Dorota Stegienka – Burmistrz Dzielnicy Ochota i jej zastępcy: Grzegorz Wysocki i Sławomir Umiński, a także kierownik Wydziału Sportu Joanna Pawłowska – Koper.  Polski Związek Gimnastyczny reprezentowany był przez Leszka Blanika – Prezesa Związku, Adrianę Szymańską i Jana Wieteskę  – Wiceprezesów oraz Piotra Deca – Sekretarza Generalnego. Warszawsko-Mazowiecki Związek Sportów Gimnastycznych reprezentował Prezes Michał Bałaga.

Turniej odwiedził także dyrektor Włodzimierz Pazik z Instytutu Sportu, który z dużym zainteresowaniem śledził rywalizację na planszy. 

Po ceremonii otwarcia odbyły się pokazy gimnastyki artystycznej. Zawodniczki z Azerbejdżanu wystąpiły w pięknych układach indywidualnych, a kilkunastoosobowa grupa zawodniczek z klubu „UKS Irina Warszawa” zaprezentowała układ zespołowy. Pokazy zakończył znakomity występ Reprezentacji Polski Seniorek w układach zbiorowych.