W dniach 13-15 maja odbyły się w Chorzowie mistrzostwa Polski w Akrobatyce Sportowej. W hali Miejskiego Ośrodka Rekreacji i Sportu pojawił się wielki stadion Śląski i to na jego tle toczyła się rywalizacja o mistrzowskie tytuły. Baner stadionu Śląskiego był dominującym elementem i niewątpliwą atrakcją scenograficzną zawodów.
Mistrzostwa Polski w Akrobatyce Sportowej mają swoją historię. Jeszcze nie tak dawno obchodziliśmy 60. rocznicę tych mistrzostw. Zajrzeliśmy do archiwum. Było to w roku 2014 w Warszawie. Tak więc Chorzów gościł 68 mistrzostwa Polski! Akrobaci startujący w Chorzowie dopisali nowy rozdział do historii tej dyscypliny w Polsce. Obok turnieju głównego rozgrywany był turniej imienia Magdaleny Śliwy, znakomitej trenerki, która wychowała kilka pokoleń śląskich akrobatów. Jej wychowankowie zdobyli ogromną kolekcję medali w zawodach mistrzowskich. Magdalena Śliwa to piękny wzór człowieka, trenera, wychowawcy. Zawody jej imienia obejmowały najmłodsze kategorie wiekowe turnieju.
A jak przebiegała rywalizacja i co działo się w hali MORiS? Oto garść informacji i wrażeń:
- W obu turniejach wzięło udział 326 zawodniczek i zawodników z 27 klubów z całej Polski. Najliczniej obsadzone konkurencje to tradycyjnie: trójki kobiet i dwójki kobiet. W każdej z tych konkurencji o medale mistrzostw Polski walczyło 15 zespołów. W dwójkach mieszanych rywalizowało 10 zespołów, a w dwójkach mężczyzn, konkurencji najsłabiej obsadzonej, wystartowały jedynie 3 pary. W konkurencji czwórek nie mamy w Polsce żadnego zespołu seniorskiego. Od dłuższego czasu w żadnym klubie nie udało się zbudować czwórki na poziomie startowym. Pisaliśmy już o tym kilkakrotnie.
- Z wielkim zainteresowaniem oglądaliśmy występy trzech zespołów przygotowujących się do startu w zbliżającym się Pucharze Świata w Rzeszowie na początku czerwca.
- Dwójka kobiet Kamila Bryśkiewicz i Zofia Kamińska z UKS Targówek: Dziewczyny wzmocnione sukcesem w mistrzostwach świata w Baku, tu w Chorzowie pokazały skuteczną akrobatykę. Ćwiczyły pewnie i prawie bezbłędnie. Dziewczyny pokazały dużą dojrzałość, wzajemne zaufanie i wygrały zawody z dużą przewagą. Dla Kamili był to już trzeci seniorski tytuł mistrzyni Polski. Poprzednie wywalczyła z inną partnerką, Izą Krasuską
- Trójka kobiet z Sokolnii Chorzów to wielka, ale niezwykle przyjemna niespodzianka tych mistrzostw. Marta Śrutwa i Magda Rajtor wróciły na akrobatyczną planszę po dwóch latach nieobecności. Wraz z Emilką Nowak stworzyły zespół, który zdominował rywalizację w konkurencji trójek. Wielki talent i praca dały znakomity efekt. Po przerwie powracają i zdobywają złoty medal mistrzostw Polski. Przypomnijmy więc kilka ich poprzednich sukcesów. Marta Śrutwa: 7-krotna mistrzyni Polski. Magda Rajtor: 6-krotna mistrzyni Polski. Razem wygrały 5 tytułów mistrzyń Polski, dwukrotnie w dwójkach, a w trójkach trzykrotnie. Czwarte na mistrzostwach świata w Riesie w 2015 w kategorii 13-19, a w Orlando w 2012 szóste w kategorii junior. Na początku czerwca Marta, Magda i Emilia wystartują w Pucharze Świata w Rzeszowie.
- Dwójka mieszana z UKS As Zielona Góra Lena Loch i Szymon Ratajczak to trzeci zespół, który będzie reprezentował Polskę w Rzeszowie. Swoim pokazem zespół potwierdził trafność decyzji o ich starcie w Pucharze Świata. Elegancja i pokazywana łatwość wykonania świadczy o dobrym przygotowaniu do zawodów. Mimo młodego wieku to jest to zespół, który z trzech prezentowanych, ma za sobą najdłuższy okres wspólnych występów. To doświadczenie jest wyraźnym elementem dodatnim w ich ćwiczeniach. Złoty medal zdobyli w bardzo ładnym stylu, z wyraźną przewagą nad pozostałymi parami.
- Czwarty złoty medal tych mistrzostw, w konkurencji dwójek mężczyzn zdobył zespół w składzie Mariusz Nguyen i Michał Ziemak reprezentujący dwa kluby: legnicki „Ocelot” i „Aurum” ze Złotoryi. Obaj 19-latkowie. Pojawiła się iskierka nadziei na postęp w tej konkurencji.
- W mistrzostwach Polski rywalizują ze sobą zespoły trzech kategorii wiekowych: +15; 13-19; 12-18 lat. Zespoły kategorii +15 otrzymują dodatkowe 3 pkt za każdy układ pod warunkiem, że wykonają co najmniej połowę trudności przewidzianej dla kategorii 13-19. To swoista, ale regulaminowa preferencja dla klasycznej kategorii senior.
- Nowość w sędziowaniu! Sędziowie siedzieli przedzieleni białymi, plastykowymi przesłonami. Nie mogli więc „podglądać” not wystawianych przez sąsiada. Czy to wpłynęło na jakość sędziowania? Może wzrosła samodzielność. Sędziowski eksperyment należy uznać za pożyteczny. Polecamy go innym dyscyplinom gimnastycznym.
- Podczas Ceremonii Otwarcia zawodów życzenia sukcesów do zawodników skierowali: Pani senator Halina Bieda, Prezes PZG Leszek Blanik i wiceprezydent Chorzowa Wiesław Ciężkowski, który dokonał otwarcia zawodów.
- Przyjechała telewizja! Ekipa Regionalnej TVP3 poświęciła ponad godzinę na sfilmowanie fragmentów występów na planszy, przeprowadzenie rozmów z zawodnikami i Prezesem Leszkiem Blanikiem, zainteresowanie się niuansami i specyfiką akrobatyki. Dziennikarzom podobał się nasz sport. Nic dziwnego, akrobatyka to widowisko! Godzina pracy, a na ekranie ukazały się dwie „nakrętki” 1 minuta 40 sekund i 2 minuty. Wyszło krótko, ale ładnie, a Prezes pochwalił zawody na wizji!
- Napiszmy jeszcze o firmie obsługującej sekretariat zawodów. „ITD” robi to profesjonalnie i z pełną wiedzą o specyfice dyscypliny. Zasugerowaliśmy kolegom z „ITD”, aby włączyli do swojej oferty telebim. Telebim z pewnością zwiększy oglądalność rywalizacji sportowej.
- Zawody były transmitowane na żywo w internecie. A komentowała zawody Julia Kraj. Jeszcze nie tak dawno czynna zawodniczka z tytułem mistrzyni Polski. Pamiętamy także jej sukces w programie „Mam Talent” w parze akrobatycznej „Eyal Julia”. Komentarz na żywo to nowa pasja Julii.
- Zawody pokazały, że sukcesy odnoszą zespoły dobrze przygotowane, poważnie wykonujące swoją pracę, zespoły dobrze dobrane pod względem warunków fizycznych. Nie mają szans zespoły „sklecone” w ostatniej chwili. Trenerzy klubowi powinni zwrócić na to szczególną uwagę. Budujemy zespoły na lepszą przyszłość!
- Klasyfikacja klubowa. Miejsce pierwsze UKS Targówek Warszawa. Na miejscu drugim gospodarze DOSiR Sokolnia Chorzów. Na trzecim UKS AS Zielona Góra. Punktowało 19 klubów.
- Na koniec sesje zdjęciowe na tle stadionu Śląskiego. Uściski i gratulacje. Podziękowania dla organizatorów mistrzostw!!!
- Wyniki i zdjęcia publikujemy na stronie PZG i DOSiR Sokolnia.
Jan Wieteska