W dniach 25-27 marca odbył się w Krakowie Międzynarodowy Turniej w Akrobatyce Sportowej „Pod Wawelem” i Puchar Polski w Skokach na Trampolinie, Mini Trampolinie i Skokach na Ścieżce. 

Oto kilka refleksji z zawodów:

  1. Zakrzewski. Artur Zakrzewski! 

Niezwykły pokaz skoków na trampolinie. Trudny program wykonany z dużą pewnością. Artur, mimo 29 lat, jest wciąż w znakomitej formie. Pamiętamy jego sukces sprzed kilku lat w konkursie skoków synchronicznych na Igrzyskach Europejskich w Mińsku. Para Artur Zakrzewski i Łukasz Jaworski zdobyła wtedy złoty medal. Artur wciąż skacze i robi to znakomicie. W drugim układzie próbował, jak sam powiedział, pobić „rekord świata” i skoczyć pięć „potrójnych”. Tym razem jeszcze nie wyszło. Następnym razem z pewnością uda się ten „rekord świata” skoczyć. Przed Arturem Zakrzewskim ważny sezon. W Krakowie złoto dla Artura Zakrzewskiego, a srebro dla 10 lat młodszego Kacpra Rempalskiego.

2. Azerowie:

W skokach na ścieżce Azerbejdżan przywiózł bardzo silną ekipę z Mistrzem Europy Mikhailem Malkinem na czele. Azerowie pokazali wielką klasę. Wręcz fruwali nad ścieżką. Skoki, natkane bardzo trudnymi elementami wykonywali z ogromną pewnością. W finale pierwsza próba Malkina była wykonana na niebotycznym poziomie. Ale w drugim skoku Malkin popełnia błąd, nie kończy próby i… przegrywa zawody. Później komentuje to z nutką rozczarowania „trudno, taki jest sport, zdarza się…” Jego koledzy z drużyny zajmują dwa pierwsze miejsca. To młodzi chłopcy, 17-letni Adil Hajizada i 18 -letni Tofig Aliyev. Na miejscu trzecim Kacper Panasiuk.

3. Akrobatyka:.  

W konkurencji trójek kobiet wystartowało 49 zespołów! To niebywała ilość. Ale po kolei. W kategorii senior rywalizowały tylko dwa zespoły. Oba z obniżonym o rok wiekiem. Oba zespoły startowały na Mistrzostwach w Baku, ale w kategorii 13-19 lat. W Krakowie, w kategorii 13-19 lat, wystartowały trzy inne zespoły. W kolejnej kategorii 12-18 na starcie stanęło 9 zespołów. Rekordowa ilość „trójek” rywalizowała w kategorii 11-16 lat, aż 29. Część z nich mogła pozostać w najmłodszej kategorii „Youth”. Ostatecznie wśród najmłodszych wystąpiło kolejnych 6 zespołów. Łącznie 49. Ile spośród nich w tym lub zmienionym składzie dotrwa, w niedalekiej przyszłości, do kategorii seniorskiej? To trudna droga. System stypendialny w sportach nieolimpijskich nie sprzyja seniorom. Regulaminy FIG powodują, że ilościowa obsada Pucharów Świata, rozgrywanych tylko w kategorii senior, jest zazwyczaj skromna. Pozostaje sportowa satysfakcja!

4. Pilnym obserwatorem turnieju „Pod Wawelem” był opiekun naszej dyscypliny, Włodzimierz Pazik z Instytutu Sportu. Jego spostrzeżenia, uwagi i opinie dotyczące między innymi organizacji zawodów, powoływania kadry, wyjazdów zagranicznych, integracji środowiska to konstruktywne wskazania do pracy Związku w najbliższym okresie.

Jan Wieteska