Gimnastyka sportowa należy to tych dyscyplin, które są obecne na Igrzyskach od samego początku. W Atenach, w 1896 roku gimnastyka była jedną z 9 dyscyplin, w których toczyły się boje olimpijskie. Obok gimnastyków rywalizowali kolarze, lekkoatleci, pływacy, strzelcy, szermierze, tenisiści, zapaśnicy i zawodnicy w podnoszeniu ciężarów.

🤸🏻‍♀️🤸🏼‍♀️🤸🏿‍♀️

Gimnastycy rywalizowali w 8 konkurencjach: indywidualnie w 6 tj. w ćwiczeniach na drążku, na poręczach, na koniu z łękami, w skoku przez konia, ćwiczeniach na kółkach oraz… we wspinaczce po linie. Ponadto w ćwiczeniach na drążku i poręczach odbyła się rywalizacja drużynowa!

🇩🇪🇬🇷🇨🇭

W zawodach gimnastycznych wystartowali zawodnicy z 9 państw, ale medale zdobywali tylko zawodnicy z Niemiec, Grecji i Szwajcarii. Pozostałe kraje to: Bułgaria, Wielka Brytania, Węgry, Francja, Szwecja, Dania. W poszczególnych konkurencjach startowało po kilkunastu zawodników. Zawody odbywały się na głównej arenie Igrzysk, stadionie olimpijskim.

🥇🥈🥉

Zawody zdominowali Niemcy. Hermann Weingartner zdobył 6 medali, 3 złote w drużynie za ćwiczenia na drążki i poręczach oraz indywidualnie w ćwiczeniach na drążku. Ponadto 2 srebrne za ćwiczenia na koniu z łękami i kółkach. Medal brązowy zdobył w skoku prze konia. Drugim bohaterem zawodów w gimnastyce był jego kolega z drużyny Carl Schuhmann, który zdobył 4 złote medale. 3 z nich w konkurencjach gimnastycznych: w drużynie i indywidualnie w skoku przez konia. Czwarty złoty medal Schuhmann zdobył… w zapasach! W eliminacjach pokonał złotego medalistę w  podnoszeniu ciężarów, a w finale walczył z Grekiem Tsitasem. 40 minut walki nie przyniosło rozstrzygnięcia, zapadł zmrok. Walkę dokończono następnego dnia ze szczęśliwym dla Niemca zakończeniem. W ten sposób Niemiec stał się jednym z bohaterów całych ateńskich Igrzysk.

🧗🏼‍♂️🧗🏼‍♂️🧗🏼‍♂️

Schuhmann nie był wyjątkiem. Bardzo wielu zawodników startowało w przeróżnych konkurencjach, z różnych dyscyplin.Do konkurencji gimnastycznych zaliczono także wspinaczkę po linie. Lina liczyła 14 metrów i tylko dwóm zawodnikom z Grecji udało się dotrzeć do samej góry.

🏆🏆🏆

A jak wyglądały zawody drużynowe? Rozegrano je w ćwiczeniach na drążku na poręczach. Liczyło się wykonanie, rytm i skala trudności. W ćwiczeniach na drążku wystartowały 3 drużyny – w jakich składach? Drużyna niemiecka, która tę konkurencję wygrała, miała w składzie 11 gimnastyków, pierwsza drużyna grecka liczyła 33 zawodników, a druga 19. Nie wszystkie nazwiska zostały zapisane w dostępnych relacjach. Łącznie Niemcy zdobyły 10 medali, Grecja 6, a Szwajcaria 3.

🔜🔜🔜

I tak to było na pierwszych Igrzyskach Olimpijskich w bojach gimnastycznych. Na kolejnych Igrzyskach gimnastyka przeszła wielką metamorfozę. Do rywalizacji dopuszczono kobiety. Dołączyły kolejne konkurencje i odmiany gimnastyki. Do programu została włączona gimnastyka artystyczna, a potem skoki na trampolinie. Ale o tym napiszemy za jakiś czas.

Jan Wieteska