Pisaliśmy o Mistrzostwach Świata w Akrobatyce Sportowej, ale wróćmy do Baku, do rozgrywanych wcześniej Światowych Zawodów Grup Wiekowych. Zawody rozgrywane były w kategoriach 12-18 lat i 13-19 lat.
Polskę reprezentowało 6 zespołów w kategorii 12-18 lat i 3 zespoły w kategorii 13-19 lat. Ponad 400 zawodniczek i zawodników z 22 krajów rywalizowało w 5 konkurencjach. Zabrakło ekipy Ukrainy. Ekipa Rosji zdążyła jeszcze wystartować. Decyzja o wycofaniu Rosjan ominęła Zawody Grup Wiekowych i dotyczyła wszystkich kolejnych począwszy od Mistrzostw Świata.
Jak startowały polskie zespoły? Zasięgamy opinii naszych sędzin międzynarodowych, Katarzyny Majewskiej – Kasprzak i Karoliny Kamińskiej, a także pełniącej funkcję kierownika ekipy trenerki Elizy Kaplity.
Oto krótkie refleksje:
- Kornelia Pietraszek i Agnieszka Wnuk z KS Stal Rzeszów oraz Lena Blitek i Maja Kasprzak z ZKS Akrobata Zielona Góra.
- Oba zespoły wykonały zaplanowane układy na spodziewanym poziomie. Dziewczyny z Rzeszowa prawie dotknęły finału. Zabrakło niewiele. Pewne wykonanie obu układów pozwoliło im zająć ostatecznie 11 miejsce, które dało im finałową rezerwę.
2. W tej samej kategorii wiekowej mieliśmy na starcie dwie trójki kobiet: Maja Kantor, Emilia Stolarczyk i Jagoda Wypiór z AZS AWF Katowice oraz Kamila Bizon, Antonina Dłużen i Emilia Królikowska z Akrobaty Ropczyce. Trójki kobiet to zazwyczaj najliczniej obsadzona konkurencja. Tak było i tym razem. W rywalizacji wystartowało 37 zespołów. Układ dynamiczny był wykonany przez oba zespoły poprawnie. W układzie statycznym zespół z Ropczyc spisał się świetnie, awansując o 9 miejsc. Do finałowej ósemki trochę zabrakło. Trójka z Katowic nie ukończyła układu z powodu kontuzji „dolnej”.
3. Także dwa zespoły reprezentowały nasz kraj w konkurencji dwójek mieszanych. Daria Nowak i Michał Skiba z KS Stal Rzeszów oraz Julia Curzytek i Karol Szlek z UKS Akrobata Łańcut. W ambitnej walce o wynik, pojawiły się jednak błędy. Wykonanie układów statycznych nieco lepsze niż dynamicznych. Skończyło się na 19 (Łańcut) i 21 miejscu (Katowice).
4. W kategorii wiekowej 13-19 wystartowała jedna polska para, Lena Loch z Szymonem Ratajczakiem z UKS AS Zielona Góra. Rewelacyjny popis w układzie dynamicznym. 6 miejsce. A przed nimi po dwie dwójki z Rosji i Portugalii! Do liderującej pary z Izraela zabrakło 1.3 pkt. Już witali się z finałem w wieloboju, niestety poważny błąd w statyce pozbawił ich życiowego sukcesu.
5. W tej samej kategorii wiekowej wystartowały dwie polskie trójki kobiet. Nikola Bezwińska, Daria Kowalczyk i Kalina Pilch z Sokoła Kraków oraz Barbara Krasoń, Pola Gieburowska i Nikola Surowa z As Zielona Góra. Znów niewiele zabrakło do finału. Dziewczyny z Krakowa świetnie zaprezentowały się w statyce. Piękna choreografia i wyraz artystyczny… Tylko 0.450 gorzej niż najlepsza para. Ale błąd w dynamice spycha je na 14 miejsce. Otarły się o finał! Trójka z Zielonej Góry przyjechała na zawody jako zespół rezerwowy. Dziewczyny ćwiczyły pewnie w obu układach i ostatecznie zajęły 15 miejsce.