Niedzielne finały zakończyły zmagania akrobatów w zawodach o Puchar „Warsa i Sawy”. W finale finałów 90 zespołów wykonujących jednocześnie jeden element swojego programu stworzyło niespotykany obraz piękna akrobatyki. Kto tylko mógł, wyciągał aparaty fotograficzne, telefony komórkowe i „pstrykał”, zabierając ze sobą unikalne zdjęcie. 12. Międzynarodowy Turniej w Akrobatyce Sportowej o Puchar „Warsa i Sawy” przechodzi do historii.

Przedstawmy więc kilka refleksji z jego przebiegu:

  1. Gwiazdy turnieju! Bez wątpienia gwiazdą turnieju była  seniorska czwórka ukraińska. Stanisłav Kukurudz, Yurij Savka, Yurij Push i Taras Yarush pokazali trudne, jak ktoś skomentował, wręcz niebezpieczne, układy pełne polotu, finezji i ekwilibrystyki. Brązowi medaliści Mistrzostw Świata zrobili w ursynowskiej „Arenie” prawdziwy „Cirque de Soleil”. Miano „Gwiazdy Turnieju” przyznajemy także znakomitej seniorskiej dwójce mieszanej: Bohdan Ivanyk i Anastaslia Semenovych. Ukraińska para z gracją prezentowała sportową jedność, zaufanie, muzykalność i wrażliwość. „Gwiazdeczką turnieju” była młodsza dwójka mieszana, także z Ukrainy: Ivan Labunets i Yefrosynlia Kryvytska. O tej parze z pewnością jeszcze nie raz usłyszymy.
  2. Polskie zespoły. Bardzo dobre prezentacje dwójki kobiet w kategorii 12-18 lat. Nikola Kamińska i Gabriela Młynarczyk z KAS Rzeszów ćwiczyły pewnie i ładnie. Łączna nota 81.100 potwierdza, że występy tej pary docenili sędziowie. Nikola i Gabriela pokonały dwie pary z Ukrainy. Brawa. Sędziowie dobrze ocenili występy trójki ze Stali Rzeszów w kategorii 13-19 lat. Julia Czyż, Kornelia Pietraszek i Agnieszka Wnuk przegrały co prawda z Ukrainkami, ale wygrały z Bułgarkami, pokazując akrobatykę na dobrym poziomie. Gratulacje. Trójka seniorska z Ropczyc, Kamila Bizoń, Antonina Dłużeń i Emilia Królikowska zajęły drugie miejsce, przegrywając z trójką z Ukrainy o 0,6 pkt! W kategorii 11-16 lat dobrze zaprezentowała się dwójka dziewczyn z Rudy Śląskiej: Zofia Przechrzta i Maja Mrozek wygrywając tę konkurencję. W tej samej kategorii wyróżniła się trójka dziewcząt z Sokoła Kraków: Jana Ivković, Patrycja Rymarczyk i Nina Ślęzak. Wygrały bodaj najliczniej obsadzoną konkurencję, pokonując 13 innych trójek, w tym zespoły z Ukrainy i Bułgarii. Brawa dla obu zespołów.
  3. Jak wypadły zespoły warszawskie i mazowieckie? Widać postęp! 4 brązowe medale, 1 srebrny i 1 złoty.  Dlaczego właśnie w takiej kolejności? Złoto zdobyła dwójka chłopców z Marek, Emil i Rudolf Żukowie, z notą 64,300, startując jednak jako jedyna para w tej kategorii wiekowej czyli 11-16 lat. Srebro dwójka chłopców z Targówka: Krzysztof Białowąs i Tomasz Piotrowski w kategorii 13-19 z notą 68.950 pokonali dwójkę ze Złotoryi. Medale brązowe zdobyły dziewczęta z Akro-Bad w kategorii 12-18, w składzie Hanna Kryńska, Zofia Rogala i Maria Wołoszyn, uzyskując notę 74.700 pokonały 7 innych zespołów. Medal brązowy także dla dwójki mieszanej Michał Szustak i Agata Makowska z UKS Targówek oraz dwójki mieszanej ze Starych Babic: Magdalena Wróblewska, Szymon Kwieciński. Ponadto w Memoriale Zielińskich dwójka, Maja Szopa z Aleksandrem Traczem, także z Akrosfery Stare Babice, zdobyła medal brązowy.
  4. Zawody były transmitowane na żywo w internecie. Uwaga! Przez 3 dni zawodów zawody obejrzało ponad 11 tysięcy internautów. Tyle odnotowaliśmy wejść na transmisję na  żywo. Czy po okresie pandemii odbuduje się także zwyczaj przychodzenia do hali zawodów, żeby widzieć rywalizację bezpośrednio? Oby tak się stało. Trzeci dzień zawodów skłania do refleksji, że publiczność wróci do sportowych aren, nie tylko na piłkę nożną czy siatkówkę. Warunkiem koniecznym transmisji internetowej jest komentarz. Bez komentarza nie ma prawdziwej transmisji. Konieczny jest fachowy przekaz o tym co się dzieje na planszy. I tak właśnie było  naszym turnieju. Brawa dla komentatorek.
  5. Telebim! Absolutnie konieczny. Telebim pozwala śledzić rywalizację sportową na bieżąco. Noty, miejsce w klasyfikacji, powtórki ćwiczeń. To tworzy atmosferę. Widz przychodzi nie tylko obejrzeć finezję akrobatyki, ale chce wiedzieć kto jest lepszy, kto wygrywa, chce być dobrze poinformowany! Telebim spełnia tę rolę znakomicie. Tym bardziej, że firma Rell.pl swoją robotę wykonuje perfekcyjnie, współpracując z fachowcami z ITD.
  6. Obsada poszczególnych konkurencji. Tradycyjnie najliczniej obsadzona konkurencja to trójki kobiet. Wystartowały 43 trójki w pięciu kategoriach wiekowych. Najsłabiej obsadzone konkurencje to czwórki mężczyzn – tylko 3 zespoły i dwójki mężczyzn –  7 zespołów.  
  7. Ekipa Bułgarii zdobyła tylko jeden brązowy medal w konkurencji trójek, w kategorii 13-19 lat. Za to akrobatki z Bułgarii zrobiły furorę na ulicach Warszawy. W innym miejscu prezentujemy zdjęcia z ich spaceru w centrum stolicy. Warszawa, na tych zdjęciach wydaje się piękniejsza. Bułgaria już zapowiedziała swój udział w zawodach przyszłorocznych. Tegoroczne bardzo im się podobały. 
  8. Dla porządku odnotujmy też start akrobatów niemieckich z Dusseldorfu. Liczymy, że w przyszłym roku trener Blintsov przywiezie do Warszawy czołowych niemieckich akrobatów, jak to już niegdyś bywało.
  9. Memoriał Gizeli i Konrada Zielińskich. Twórcy polskiej akrobatyki zmarli w roku ubiegłym. Pamiętamy o ich osiągnięciach. Zawody memoriałowe zostały zorganizowane tylko w kategorii najmłodszej, 7-15 lat. Wystartowało 22 zespoły. Chcemy, aby Memoriał był rodzajem hołdu dla Pani Gizeli i Pana Konrada. Będziemy organizować Memoriał w kolejnych latach. 
  10. Opinie. Kostia Kukurudz, trener i sędzia z Lwowa wspominał, że był na pierwszym turnieju w roku 2009. „To były skromne zawody – powiedział. Dziś jestem na turnieju godnym Pucharu Świata. Powinniście zorganizować zawody Pucharu Świata i połączyć je z Pucharem „Warsa i Sawy”. Przyjedzie do was pól świata”. Może warto skorzystać z rady Kostii. Ale wtedy musi przyjechać do nas cały świat! Otrzymujemy sms-y i telefony z gratulacjami. „Zrobiliście super zawody, gratulacje…”. 
  11. 12 Turniej „Warsa i Sawy”, ale pierwszy pod kierownictwem Michała Bałagi i Gabrysi Dec. Gratulacje. Było znakomicie!

           Jan Wieteska