Ta wiadomość była niespodziewana i nagła. 4 października zmarł Zbigniew Pacelt, prezes Unii Sportowej Warszawy i Mazowsza, z którym od lat jako WMZSG ściśle współpracowaliśmy. Urodził się 26 sierpnia 1951 r. w Ostrowcu Świętokrzyskim. Tu zaczął swoją karierę sportową. Był jednym z najlepszych polskich pływaków, mając na swym koncie kilkanaście rekordów krajowych. Zaś największe sukcesy odnosił jako pięcioboista nowoczesny. Był dwukrotnym drużynowym Mistrzem Świata. Reprezentował Polskę na trzech kolejnych igrzyskach olimpijskich w Meksyku – 1968 r., Monachium – 1972 r. i Montrealu – 1976 r.

Jako trener prowadził m.in. polską drużynę w pięcioboju nowoczesnym. A na igrzyskach w Barcelonie w 1992 r. jego podopieczni zdobyli dwa złote medale. Był działaczem sportowym, m.in. wiceprezesem Polskiego Związku Pięcioboju Nowoczesnego i członkiem zarządu Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Od 2005 r. przez trzy kolejne kadencje był posłem na Sejm z rodzinnego Ostrowca Świętokrzyskiego, z ramienia Platformy Obywatelskiej. W latach 2007-2008 był wiceministrem sportu i turystyki.

Zasłużony Mistrz Sportu, odznaczony m.in. Złotym Krzyżem Zasługi i Krzyżem Oficerskim OOP. W 2017 roku został uhonorowany medalem Kalos Kagathos za wybitne osiągnięcia w sporcie i życiu zawodowym.

W 2009 roku został Honorowym Obywatelem Ostrowca Świętokrzyskiego.

Cześć Jego pamięci

Przyjaciele

z Warszawsko-Mazowieckiego Związku Sportów Gimnastycznych

Foto: Autorstwa Zorro2212 – Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=27527779