Pandemia pokrzyżowała plany startowe w pierwszej połowie tego roku. Budujemy na nowo kalendarz zawodów na jesień. Chcemy, aby rywalizacja w ramach systemu sportu młodzieżowego mogła się odbyć. Mamy nadzieję, że uda się przeprowadzić wszystkie zawody. Póki co zaglądamy do opracowania Instytutu Sportu i analizujemy wyniki współzawodnictwa w sporcie młodzieżowym w roku 2019. Sport młodzieżowy to kategorie: młodzik, junior młodszy, junior, młodzieżowiec.

🔹🔹🔹

Oto kilka podstawowych informacji:
1. W gimnastyce artystycznej Mazowsze zajęło 2 miejsce, tuż za województwem Pomorskim. Zdobyliśmy 294.0 pkt, przy 301.1 Pomorza. Daleko za nami Małopolska ze 199.6 pkt. Zauważamy, że w kategoriach młodzik i junior młodszy nasze gimnastyczki są najlepsze. W przyszłości może być więc lepiej. W punktacji klubowej wygrywa SGA Gdynia 168 pkt. Jak zwykle mocny klub. Na medalowych pozycjach Sokół Kraków i Jantar Gdynia. Ale następne kluby to kluby warszawskie: 4-6 miejsca: Legion 112,7 pkt; Pałac Młodzieży Syrena 85,0 pkt i Irina 72,0 pkt.Wśród 23 punktujących klubów mamy jeszcze , na miejscu 15-tym RG Legia 15.8 pkt oraz UKS SP 220 na 19 miejscu – 6.5 pkt i Ajsedora na miejscu 21 – 2.0 pkt.

🔹🔹🔹

2. W akrobatyce sportowej i trampolinie dwóch dyscyplinach liczonych łącznie plasujemy się jako Mazowsze na miejscu trzecim. Zdobywamy 355.5 pkt. Minimalnie przed nami Wielkopolska z 358.7 pkt. Wygrywa Dolny Śląsk, który zebrał 432.2 pkt Jednak trzeba znowu zauważyć, że w kategoriach młodzika i juniora młodszego jesteśmy najlepsi. Czy dotrwamy do juniora? Wśród klubów najlepsi są z Poznania, Zielonej Góry i Jawora. Nasze kluby na miejscach 8-10. Pałac Młodzieży Syrena – 77.0 pkt; Akro-bad – 74.5 pkt i UKS Targówek – 74.0 pkt. Punktowało 60 klubów. Wymieńmy pozostałe nasze kluby: 13. UMAKS SP- 26 -49.0 pkt; 18. UKS SP 220 – 40.0 pkt; 30. DKS Targówek -18.0 pkt. Z niewielką ilością punktów, z miejscami w piątej dziesiątce są: MAKS Ursynów, Gazela i MKS MOS Pruszków. W roku bieżącym czekamy na systematyczny powrót do czołówki akrobatycznej DKS Targówek.

🔹🔹🔹

3. W gimnastyce sportowej wypadamy skromnie. 8 miejsce w klasyfikacji województw z 18.3 pkt nie jest wielką zdobyczą. Potentaci to Pomorskie, Małopolskie, Śląskie czy Zachodniopomorskie, wszystkie z ponad 300 punktami. Wśród 22 punktujących klubów, nasze trzy na miejscach: 17. Legia – 12 pkt; 19. WTG – 4.4 pkt; i 21. Ronin- 2.0 pkt. Punktujemy w zasadzie tylko w kategorii młodzik. Potrzebny szczególny program poprawy.

🔹🔹🔹

Oto kilka uwag ogólnych dotyczących całości rywalizacji.
1. W łącznej punktacji województw Mazowsze wygrywa! We wszystkich dyscyplinach zebraliśmy 21.154.8 pkt, wyprzedzając o ponad 3 tys pkt. Wielkopolskę i ponad 5 tys. pkt Śląskie.

2. A w jakich dyscyplinach Mazowsze było najlepsze? Wymieńmy alfabetycznie: Badminton, Brydż, Golf, Judo mężczyzn, Karate Kyokushin, Lekkoatletyka, Pięciobój Nowoczesny, Pływanie, Tenis, Zapasy Klasyczne, Zapasy Wolne, Piłka Nożna mężczyzn, Piłka Ręczna kobiet, Piłka Siatkowa kobiet, Piłka Siatkowa mężczyzn, Rugby, Unihokej!

3. W punktacji łącznej wszystkich klubów ze wszystkich dyscyplin najlepszy jest AZS AWF Katowice, który zgromadził 1703 pkt. Najlepszy warszawski klub to AZS AWF Warszawa z 1367 pkt. Najlepszy gimnastyczny klub warszawski to… Pałac Młodzieży Syrena z 386 pkt!

4. Tabela punktowa pokazuje, że w rywalizacji brały udział 3762 kluby, z których 3704 zdobywało punkty. Ostatni klub punktujący to Piast Nowa Ruda 0,25 pkt!

5. W punktacji gmin najlepsza jest oczywiście Gmina Warszawa!

🔹🔹🔹

Na koniec cytat z wypowiedzi minister Danuty Dmowskiej- Andrzejuk: „…Myślimy o sporcie w perspektywie długoterminowej, dlatego konsekwentnie budujemy spójną piramidę szkoleniową. Sport młodzieżowy jest przedsionkiem sportu seniorskiego. Naszym założeniem jest, by młody człowiek spotykał się z ministerialnym wsparciem na każdym etapie rozwoju swojej kariery zawodniczej… Wiemy, że szkolenie młodych zawodników to inwestycja w przyszłe wielkie sportowe sukcesy z orłem na piersi”.