Puchar Świata w Akrobatyce Sportowej, który zazwyczaj każdego roku, na początku marca odbywa się w portugalskim mieście Maia, w tym roku zdążył przed atakiem koronawirusa. Organizatorzy uniknęli odwołania zawodów w ostatniej chwili. Tradycyjnie, zawody miały znakomitą obsadę, a rywalizacja stała na bardzo dobrym poziomie. Akrobatyka w Portugalii robi furorę!

Od kilku lat akrobaci z Portugalii pną się w górę. Co sprawia, że sport ten rośnie w siłę? Pieniądze, trenerzy, praca, talent, pieniądze…?

Tak czy inaczej, w Maia portugalscy akrobaci pokonali najlepszych. Na pięć konkurencji wygrali trzy! Złote medale Pucharu Świata zdobyli: czwórka mężczyzn, trójka kobiet i para kobiet. Tylko w pozostałych dwóch wygrywali akrobaci z innych krajów – w parach mieszanych Rosjanie i dwójkach mężczyzn Brytyjczycy.

Przypomnijmy, że w ostatnich latach prawie wszystkie złote medale najważniejszych zawodów zdobywali Rosjanie. Tak było na Mistrzostwach Świata w 2016 i 2018 roku. Na tych zawodach Rosjanie oddawali złoto tylko w konkurencji czwórek. Pierwszy raz Chińczykom, a drugi raz Izraelowi. Zanosi się więc na zmiany w czołówce światowej? Zobaczymy.

Na maj (29-31) planowane są Mistrzostwa Świata w Genewie. To ma być wielkie święto światowej akrobatyki. Do Genewy zgłoszono już 200 zawodniczek i zawodników w głównej kategorii, tj. seniorskiej. Ma startować 28 państw! Najwięcej zespołów zgłoszono tradycyjnie, do konkurencji trójek kobiet – 24. Najmniej, jak zwykle do konkurencji czwórek mężczyzn – 9.

A co może się dziać w pozostałych kategoriach wiekowych? Na tydzień wcześniej (20-25 maja) zaplanowany jest turniej w kategoriach 11-16, 12-18, 13-19 lat. Do tych zawodów zostało zgłoszonych… Uwaga! … 800 zawodniczek i zawodników z 38 krajów!

Zapowiada się pięknie. Tylko że wszystko może zostać odwołane! Bo najważniejsze jest zdrowie sportowców, zdrowie nas wszystkich.