Mamy nadzwyczajny czas przerwy w sporcie. Pandemia spowodowała nagłą przerwę w organizacji zawodów czy treningów. Ale przecież nie będzie trwała wiecznie. Jednocześnie nadchodzi czas wakacji. Relaks tworzy dobrą atmosferę do refleksji. Może więc warto, właśnie teraz, porozmawiać o przyszłości sportów gimnastycznych.
🔸🔸🔸
Jakiś czas temu Ministerstwo Sportu umieściło gimnastykę w jednym z ostatnich koszyków w skali zainteresowania władz sportowych poszczególnymi dyscyplinami. To oznaczało, ni mniej, ni więcej, tylko traktowanie gimnastyki po macoszemu.
Stanowisko władz jest następujące: nie ma wyników, nie ma pieniędzy! Co może zdecydować o lepszej sytuacji polskich sportów gimnastycznych? Sukces sportowy! Jednak, żeby był sukces sportowy muszą być pieniądze. Zamknięty krąg!
🔸🔸🔸
Rozważmy więc poszczególne elementy decydujące o powodzeniu:
1. Tradycja.
2. System selekcji.
3. Praca ze szkołami.
4. Proces szkoleniowy.
5. Kadra trenerska.
6. Masowość.
7. Współzawodnictwo dzieci i młodzieży.
8. Praca z kadrą, system stypendialny.
9. Sprzęt, obiekty, ośrodki.
10. Kontakty z zagranicą, rywalizacja międzynarodowa.
11. Opieka medyczna i psychologiczna.
12. Sponsorzy.
13. Promocja dyscypliny./ Mistrzostwa Polski!/
14. Publiczność, kibice, fani.
15. Współpraca z samorządem.
16. Telewizja, media.
17. Struktura władz. Biuro Zarządu
18. Pieniądze, pieniądze…
🔸🔸🔸
W jakim stopniu poszczególne elementy wpływają na rozwój sportów gimnastycznych? Czy wszystkie są równie ważne? Zapewne część z przedstawionych tez (elementów) wyda się niemożliwych do realizacji, wręcz utopijnych. Na jakich warunkach jest więc możliwe ich urealnienie? Jakie powiązania występują pomiędzy poszczególnymi tezami, czy istnieje ciąg logiczny i wzajemne przenikanie?
A nade wszystko; czy interesuje nas taka dyskusja, czy może lepiej, żeby każdy pilnował swojego „podwórka”!? I finalnie; czy sporty gimnastyczne zasługują na lepszą przyszłość?!
🔸🔸🔸
Uwaga! Pod nazwą „gimnastyka” zazwyczaj rozumiemy „gimnastykę sportową”. Nazwa „sporty gimnastyczne” wskazuje na równie ważne traktowanie gimnastyki artystycznej i trampoliny, które są dyscyplinami olimpijskimi, a także akrobatyki sportowej, która odważnie puka do olimpijskich wrót. Dlatego proponuję dyskusję dotyczącą wszystkich sportów gimnastycznych.
W ślad za tym tekstem będziemy sukcesywnie publikowali teksty odnoszące się do poszczególnych w/w tez.
Jan Wieteska