Zarząd Warszawsko-Mazowieckiego Związku Sportów Gimnastycznych podsumował działalność Związku w roku 2020. To był trudny rok ze względu na szalejącą pandemię koronawirusa. Organizacja zawodów była utrudniona, a starty odbywały się przy stosowaniu obostrzeń sanitarnych. Mimo tego, wszystkie zawody zostały przeprowadzone, a nasi zawodnicy wystartowali we wszystkich zawodach rangi mistrzowskiej. Rywalizacja odbywała się w ramach Warszawskiej Olimpiady Młodzieży i Systemu Sportu Młodzieżowego.

Zarząd przyjął sprawozdanie za rok 2020. Oto garść informacji dotyczących wyników sportowych:

Dzialalność w gimnastyce artystycznej prowadzi 12 klubów. W ramach Warszawskiej Olimpiady Młodzieży punktowało 8 klubów. W pierwszej piątce znalazły się: KSGA Legion – 195 pkt, UKS Irina – 143 pkt, UKS Pałac Młodzieży Syrena – 128 pkt, RG Legia – 38 pkt i GWKS Ajsedora – 27 pkt.

W rywalizacji ogólnopolskiej punkty zdobyte przez kluby z Warszawy dały Mazowszu pierwsze miejsce z 328.14 punktami. Z tego 158,3 pkt zdobył KSGA Legion, 84,4 pkt UKS Pałac Młodzieży, 77,0 pkt UKS Irina, 11,42 pkt RG Legia i 4,0 pkt GWKS Ajsedora. Nasze zawodniczki zdobyły 23 medale Mistrzostw Polski. 10 złotych, 5 srebrnych i 8 brązowych.

Trzeba podkreślić, że to w dużej mierze dzięki gimnastyce artystycznej Mazowsze wygrało klasyfikację generalną Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w sportach halowych.

W akrobatyce sportowej działalność prowadzi 15 klubów, a w skokach na trampolinie i skokach na ścieżce 8 klubów.

W zestawieniach punktowych te 3 dyscypliny tj, akrobatyka, trampolina i ścieżka są wciąż liczone razem. Dlatego nasze posumowanie musiało to uwzględnić. Tak więc w ramach Warszawskiej Olimpiady Młodzieży punktowało 13 klubów. W czołowej trójce znalazły się: UMAKS z 206 pkt, UKS Pałac Młodzieży Syrena z 187 pkt i UKS Akro-Bad ze 113 pkt.

W Systemie Sportu Młodzieżowego w zakresie wymienionych trzech dyscyplin, Mazowsze zajęło 3 miejsce z 308 zdobytymi punktami. Przed nami Dolny Śląsk (360 pkt) i Wielkopolska (342 pkt).

W zawodach rangi mistrzowskiej nasi zawodnicy zdobyli 27 medali: 9 złotych, 11 srebrnych i 7 brązowych.

Działalność w gimnastyce sportowej mężczyzn prowadzą 3 kluby. Punkty we współzawodnictwie sportowym zdobyła KS Legia. Zawodnicy Legii zdobyli w ramach WOM 334,5 pkt, a w ramach SSM 46,4 pkt. Żaden z klubów zrzeszonych w WMZSG nie prowadzi działalności w gimnastyce sportowej kobiet.

Finalnie należy podkreślić, że w roku 2020 utrzymaliśmy czołowe pozycje w rywalizacji ogólnokrajowej. Jesteśmy wysoko w poszczególnych klasyfikacjach. Wyniki roku 2020 rokują dobrze na kolejny sezon. Oczekujemy, że wiele wniosą nowe kluby oraz kluby, które rozwijają swoją działalność dopiero od kilku lat. Braki sprzętowe, szczególnie w trampolinie czy gimnastyce sportowej ograniczają rozwój sportowy w tych dyscyplinach.