1. Godzina 10.00 piątkowy poranek, turniej wystartował.  Zwyczajnie, normalnie. Mimo jesiennego, rześkiego powietrza, mimo zatłoczonej Warszawy,  mimo tego, że niektórzy wstali lewą nogą, a innym śniło się coś dziwnego, zawody wystartowały.
  2. Na początek najmłodsze. Przejęte  startem, ale z wolą walki o jak najlepsze wykonanie swojego układu. Już jest ładnie. Już jest sportowo.
  3. Otwarcie zawodów. Hymn, powitania. Wśród gości  dopiero co wybrana posłanka Małgorzata Sekuła- Szmajdzińska,  vice przewodniczący Rady Warszawy  Sławomir Potapowicz, z-ca Burmistrza Dzielnicy Wola Robert Rafałowski , prof. Michał Lenartowicz prorektor AWF, Vice prezes PZG Maria Mrozińska, Przedstawiciel Polski we władzach FIG Wiesława Milewska, Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Warszawy Gerard Piątkowski, partnerzy zawodów , gospodarze OSiR dyr. Bartosz Kusior. Miłe przemówienia, ciepłe słowa pod adresem zawodniczek, turnieju i dyscypliny.
  4. Od kilku internautów otrzymujemy informację, że hala, w kamerze, prezentuje się znakomicie. Potężny baner robi swoje. Transmisja „na żywo” jest oglądana. Po południu  mamy ok. 2500 wejść.
  5. TVP 3 rozmawia z Paulą Mochtak  i  zaczynającą pracę trenerki,  Kingą Malaniuk.   W kamerze prezentują się równie  znakomicie. Wywiad poszedł w Polskę.
  6. Zawodniczki z Indonezji udawadniają, że wiedzą o co chodzi w gimnastyce artystycznej. Nie walczą o czołowe miejsca ale pokazują się ładnie  i oryginalnie.
  7. Szkoda nam Norweżek. Startują pechowo. Dziewczyny się denerwują i przybory też! Może w sobotę będzie lepiej.
  8. Jury wygląda dostojnie i elegancko. Czarne żakiety dodaj kobiecego uroku.
  9. Nasi goście podziwiają pokazy juniorek. Na żywo to się ogląda! Pięknie, elegancko. Opinię są bardzo emocjonalne. To się podoba. Burmistrz już zaprosił nas na przyszły rok. ”Powtórzcie ten turniej u nas”.  A Pani Poseł postanowiła powalczyć o wejście w skład sejmowej Komisji Sportu! Proszę , co czyni gimnastyka artystyczna!
  10.  Wyniki pierwszego dnia obok. Ale trzeba podkreślić, że starty Rosjanek z Petersburga i Włoszek robią wrażenie. W juniorkach świetnie wypadają Krakowianki Emilia Komarewicz i Magda Karcz. Bardzo przyzwoity występ Julii Wierzby.

Oczekujemy kolejnych , fajnych prezentacji w sobotę i niedzielę wszystkich zawodniczek, we wszystkich kategoriach wiekowych.

Na koniec aforyzm. „Dopóki walczysz jesteś zwycięzcą” (św. Augustyn). Tak, ale według zasad fair, na planszy i poza nią. Wszak to turniej PRZYJACIÓŁ.

Jan Wieteska