Margarita-MamunO złotej medalistce Igrzysk Olimpijskich w Rio w roku 2016 znowu głośno!!!  „Over the Limit” film Marty Prus o Ricie idzie jak burza przez europejskie ekrany festiwali filmowych!  Dokument polskiej reżyserki został z ogromnym zainteresowaniem przyjęty na prestiżowym festiwalu w Amsterdamie, na kolejnym w Luksemburgu film dostaje główną nagrodę.

„Over the Limit” opowiada o życiu Rity Mamun, podgląda jej morderczy trening, codzienny reżim, zdradza emocje, pokazuje artyzm gimnastyki artystycznej.

Rita sportowo  wychowała się w Nowogorsku. Tu trenuje się  6 dni w tygodniu po 8 godzin dziennie. Tu dla zawodniczek istnieje tylko sport. Jest w filmie sekwencja trenerska. Główna trenerka mówi: „trzeba ją wychować jak psa”, druga trenerka zwraca się do Rity: „nie jesteś człowiekiem, jesteś atletą”.!!!

Gimnastyka artystyczna to w Rosji niezwykle popularna dyscyplina. Czołowe zawodniczki są uznanymi gwiazdami. Margarita Mamun i jej odwieczna rywalka Jana Kudriawcewa to gwiazdy na miarę naszego Kamila Stocha!  Na zawodach wygrywały na zmianę, choć w Rio faworytką była Jana, a wygrała Rita. Jana zrobiła jeden, jedyny błąd w ćwiczeniu z maczugami. To kosztowało ją złoto.  Jednak dziewczyny pozostały przyjaciółkami!

Gimnastyka artystyczna, morderczy trening ale i wielkie pieniądze! W filmie jest jeszcze jeden, istotny wątek. Startujecie dla Rosji, najważniejsze by rosyjska flaga powiewała przy podium! To władza daje możliwości bycia najlepszym. Reprezentujemy Rosję i dla niej zwyciężamy.! Oto jak sport i polityka są ze sobą powiązane.

Rita wygrywa Igrzyska, wraca do Moskwy , dwa dni później umiera jej ciężko chory ojciec. Oto jak sukces przeplata się z tragedią.

Rita, po olimpiadzie, kończy karierę. Uważa, że osiągnęła w sporcie wszystko!!!

Film „Over the Limit” wchodzi na polskie ekrany w maju, w ramach Krakowskiego Festiwalu Filmowego.  Szykujmy się do jego obejrzenia!!

A tym czasem w dniach 6-8 kwietnia w ursynowskiej „Arenie” możemy obejrzeć zmagania gimnastyczek podczas zawodów Warsaw Mermaid, 10th Irina Cup.

O filmie piszą Wysokie Obcasy , 31.03.18.

Zapraszamy.

j.