Trzęsienie ziemi w Rosji! Szok i niedowierzanie! Załamanie systemu! Złoto w gimnastyce artystycznej w olimpijskim finale miało być formalnością dla którejś z sióstr bliźniaczek Diny i Ariny Averiny. Tymczasem po niesamowitym finale wygrywa Linoy Ashram z Izraela. Od prawie czterech lat wszystkie najważniejsze zawody wygrywały siostry Averiny.

Gimnastyka artystyczna to w Rosji niemal narodowy sport. Wielkie pieniądze i ogromne wsparcie władz. Od roku 2000, od Igrzysk w Sydney, zawsze złoty medal stawał się łupem Rosjanek. Borsukowa, Kabajewa, dwukrotnie Kanajewa, Mamun. Wszystkie one pod okiem carycy gimnastyki artystycznej Iriny Viner były bezkonkurencyjne. Jedynie ich koleżanki z ekipy mogły im zabrać złoto. W Tokio nie dość, że Dina przegrała z Ashram, to Arina została wyprzedzona przez Białorusinkę Alinę Harnasko. Zamiast złota i srebra Rosjanki przywożą z Igrzysk tylko medal srebrny. Kończy się 20-letni okres dominacji Rosji w tej dyscyplinie sportu.

Nie dość na tym, także w konkursie zespołów mamy kolejną sensację. Rosjanki przegrywają z Bułgarią. Zespół z Bułgarii uzyskał najwyższe noty za oba finałowe ćwiczenia, zarówno za ćwiczenie z piłkami, jak i za ćwiczenie z obręczami i maczugami. Rosjanki, pięciokrotne mistrzynie olimpijskie, tym razem musiały zadowolić się tylko srebrem. To kolejna gorzka pigułka dla rosyjskiej gimnastyki artystycznej. Na miejscu trzecim Włoszki.

Dużo dalibyśmy, aby w olimpijskim finale zobaczyć Polkę. Udało się to w 2012 roku w Londynie. Joanna Mitrosz była na 9 miejscu. Ale póki co, na tym koniec. Mistrzynie Polski w rywalizacji ze światową czołówką zajmują dalekie miejsca. Ale przypomnijmy, że nasz juniorski zespół w ostatnich Mistrzostwach Europy był 8 w układzie ze wstążkami, a na Mistrzostwach Świata w 2019 roku zajął 5 lokatę. Może więc w Paryżu, za 3 lata będziemy mogli obejrzeć Polki w olimpijskiej rywalizacji!

JW.

A tu możecie obejrzeć Bułgarki w finałowym wykonaniu układu z 5 piłkami:

Szczegółowe wyniki finału wieloboju:

OG2020-_GRY_C73A_GRYW1AA-FNL-

I klasyfikacja medalowa w sportach gimnastycznych:

klasyfikacja-medalowa