Wrześniowe Mistrzostwa Świata w Sofii. Startuje 110 zawodniczek z całego świata. Mistrzostwa potwierdzają dominację zawodniczek z Rosji. To kolejne mistrzowskie zawody, na których Rosjanki zdobywają większość złotych medali.   Tym razem 6, a wszystkich 12!!! Dina Awierina wygrywa wielobój i trzy przybory, czwarty- wstążkę wygrywa jej koleżanka Aleksandra Sołdatowa.

A Polki?! Natalia Kozioł bezkonkurencyjna w mistrzostwach kraju zajmuje w wieloboju 35 miejsce. W poszczególnych przyborach jest także poza finałami. W ćwiczeniu z obręczą 50, z piłką 44, z maczugami 26 i ze wstążką 33. Druga z Polek Natalia Kulig w wieloboju zajmuje 42 miejsce.

Jak ocenić występ Polek. Ktoś powie, że na ponad sto zawodniczek nasze wypadły przyzwoicie. Ktoś inny jednak stwierdzi, że Polki w tych zawodach nie zaistniały!!!

Czy taki występ naszych zawodniczek zostanie zauważony przez władze polskiego sportu, przez sportowe media, przez kibiców?  Moim zdaniem, nie!!!

Pewnie znowu odezwie się jedna z naszych stałych czytelniczek, komentatorek, że nie powinniśmy pisać krytycznie o gimnastyce artystycznej.

Jednak niezwykle miłe i sympatyczne polskie zawodniczki niestety nie zaliczają się do czołówki światowej czy nawet europejskiej. Czas to zmienić. Polski Związek Gimnastyczny być może ma plan i program poprawy poziomu sportowego zawodniczek. Jak doprowadzić uzdolnione Polki do sukcesów międzynarodowych?  Jak uczynić, żeby zdolne pociechy rodziców stały się światowymi gwiazdami? Czy jedyną drogą jest ta, którą w filmie „Over the Limit” przeszła mistrzyni olimpijska Margarita Mamun?!

Chętnie zapoznamy się z opiniami naszych czytelników.

W załączeniu poniżej filmy z występów Diny i Ariny Awieriny oraz Natalii Kozioł na zawodach w Sofii.

J.Wieteska