Polska reprezentacja w akrobatyce sportowej jedzie na Mistrzostwa Świata, które odbędą się w Baku (Azerbejdżan) na początku marca 2022 roku. W Mistrzostwach będą rywalizować najlepsi seniorzy na świecie, w pięciu konkurencjach. Wśród nich dwa polskie zespoły. Dwójka mieszana – Anna Sławikowska i Michał Wróbel z Sokolnii Chorzów i KAS Rzeszów i dwójka kobiet z UKS Targówek Warszawa – Kamila Bryśkiewicz i Zofia Kamińska.
Z jakimi szansami wystartują nasze zespoły? W parach mieszanych do walki stanie 19 duetów, a w parach kobiet 17. Rywalizacja będzie więc zacięta. Byłoby znakomicie, gdyby oba zespoły znalazły się w finałowej stawce 8 najlepszych zespołów świata. To niezwykle ciężkie zadanie. Tym bardziej, że Kamila Bryśkiewicz jeszcze do niedawna leczyła kontuzję, która przeszkadzała jej szczególnie w wykonaniu układu dynamicznego.
Równocześnie z Mistrzostwami Świata w kategorii seniorskiej, odbędą się Światowe Zawody Grup Wiekowych w kategoriach 12-18 i 13-19 lat. Chętnie nazwalibyśmy te zawody także Mistrzostwami Świata, ale formalnie takich tytułów zwycięzcy tych zawodów nie otrzymują. W kategorii 12-18 wystartuje 6 polskich zespołów: dwie trójki z Ropczyc i Katowic, dwie dwójki kobiet ze Stali Rzeszów i dwie dwójki mieszane z Łańcuta i Rzeszowa. W kategorii 13-19 lat będziemy reprezentowani przez dwie trójki kobiet z Sokoła Kraków i Sokolnii Chorzów oraz dwójkę mieszaną z Zielonej Góry.
Liczymy na to, że wszystkie zespoły będą w swojej najwyższej formie, jadą przecież na najważniejsze zawody w dyscyplinie, która nazywa się akrobatyka sportowa. Najważniejsze, bo akrobatyka wciąż nie jest obecna na Igrzyskach Olimpijskich. Zarząd Sekcji Akrobatyki w PZG będzie kontrolował przygotowania reprezentacji do zawodów w Baku. Trenerzy zostali zobowiązani do przedstawienia planu przygotowań, a następnie informowania Zarządu o przebiegu realizacji tego planu.
Do Mistrzostw pozostało 2.5 miesiąca. To sporo czasu na dobre przygotowanie reprezentacyjnych zespołów. Fani akrobatyki z pewnością będą obserwować zawody w internetowych transmisjach. Już słyszymy ich komentarze, kto pojechał po dobry wynik, a kto tylko po naukę. Chociaż, jak wiemy, nauka też jest ważna, jeśli później jest dobrze spożytkowana. Życzmy naszym sukcesów.
Jan Wieteska