Igrzyska w roku 1984 odbywały się w Los Angeles. Państwa bloku wschodniego postanowiły zbojkotować te Igrzyska, rewanżując się za bojkot „Zachodu” Igrzysk moskiewskich cztery lata wcześniej. Nie zagłębiając się w polityczne powody bojkotu, możemy jedynie stwierdzić, że światowy sport ucierpiał zarówno w Moskwie, jak i w Los Angeles. Jednak sporty gimnastyczne odniosły w Los Angeles sukces. Do programu Igrzysk wchodzi gimnastyka artystyczna (oficjalna nazwa w języku angielskim to „rhythmic gymnastics”). Pięknie prezentujące się zawodniczki, efektowne kostiumy, świetny make up, a przede wszystkim gimnastyczna żonglerka robią furorę. Gimnastyka artystyczna zyskuje aplauz publiczności i oficjeli. Od 1984 roku jest już na stałe w programie Igrzysk Olimpijskich. Złoty medal zdobywa Kanadyjka o mało kanadyjskim nazwisku, Lori Fung. Lori nie jest najlepsza w żadnym przyborze, ale łącznie zbiera najwyższą notę. Wygrywa wielobój. Nigdy później nie osiągnęła już tak znaczącego wyniku.
🔸🔸🔸
W tych Igrzyskach, gdyby nie bojkot, zapewne wystartowałaby młodziutka, 18-letnia Polka, Teresa Folga. Dopiero za cztery lata jedzie ona na Igrzyska do dalekiej Korei, do Seulu, gdzie zajmuje 7 miejsce w wieloboju. Gdyby nie błąd w układzie z maczugami, byłaby z pewnością wyżej. Wtedy być może liczyliśmy na więcej, dziś za 7 miejsce w wieloboju w gimnastyce artystycznej dalibyśmy wiele. Teresa jednak odnosi sukces, zupełnie zaskakująco, w innej rywalizacji. Oto niewysoka, wręcz drobna, o ciemnych włosach i pięknej, oryginalnej urodzie zostaje Miss Igrzysk Olimpijskich w Seulu!!! Prawdziwa bomba! Zgłoszona przez kierownictwo polskiej misji prezentuje się, w konkursie miss, w kostiumie gimnastycznym oraz w stroju narodowym. Prezentacja wypada rewelacyjnie, nasza Tereska bije swoje konkurentki na głowę. Jest najpiękniejsza! Po latach Teresa Folga tak mówi o tym wydarzeniu: „W pewnej chwili miałam trochę żal, że o tym, iż zajęłam 7 miejsce na Igrzyskach było ciszej niż o tym, że zostałam miss imprezy, ale nie wzięłam sobie tego aż tak do serca…”
🔸🔸🔸
Po Igrzyskach w Seulu Teresa Folga, w wieku 22 lat kończy karierę sportową. 13 lat startów. Swoje sukcesy zawdzięcza znakomitym trenerkom – Krystynie Georgiew i Helenie Rakoczy, naszej dawnej mistrzyni świata w gimnastyce sportowej, i swojemu talentowi! Kończy karierę 22 października 1988 roku, w dniu swoich urodzin i imienin, na zawodach w swoim ukochanym Krakowie. Nie wytrzymuje bez sportu. Ćwiczy taniec sportowy, odnosząc także spore sukcesy. A później… zakochuje się. Wyjeżdża z mężem do jego ojczyzny, do Grecji. Mieszka na jednej ze wspaniałych greckich wysp. Ma dwóch synów i córkę.
Dziś mówi: „mam dwie ojczyzny, co roku jestem w Polsce.”
Jan Wieteska
Obejrzyjmy starty Teresy Folgi na Igrzyskach w Seulu:
⭕️ układ z obręczą: https://www.youtube.com/watch?v=iX-Bibp-LJ0
➰ układ ze wstążką: https://www.youtube.com/watch?v=jA6v5B6mmNw