W uroczym tureckim kurorcie w Antalyi Kongres FIG podjął wyborcze decyzje!

MORINARI WATANABE wygrywa wybory o fotel Prezydenta światowej gimnastyki. Japończyk będzie kierował sportami gimnastycznymi przez kolejną, tym razem tylko 3 letnią kadencję. Watanabe wygrał rywalizację z Azerem Faridem Gayibovem, aktualnym szefem europejskich sportów gimnastycznych. 81 do 47, taki był wynik głosowania. Zwykle faworytem takich wyborów jest dotychczasowy szef. Tak było i tym razem. Watanabe wygrał dosyć wyraźnie. Obaj mieli ogromne wsparcie swoich Rządów. Japończycy spisali się lepiej.

Watanabe, pełen emocji, tuż po wyborze powiedział: „moją polityką jest wspieranie narodowych federacji. Odwiedziłem wiele krajów i widziałem ich obiekty szkoleniowe… Zbudujemy razem świetlaną przyszłość”.

Watanabe nie omieszkał podkreślić, że odwiedza wiele krajów. Wiemy, że w Polsce jeszcze nie był. Być może, jeśliby przyjechał, coś z tej „świetlanej przyszłości” dostałoby się i nam. To trochę żartem, a trochę serio! Kongres wybrał trzech Vice Prezydentów FIG. Zostali nimi: Ali Al-Hitmi z Kataru, Nelli Kim z Białorusi i Suat Celen z Turcji. I w takiej właśnie kolejności będą sprawowali funkcje Vice. Przegrał Rosjanin Wasilij Titow, który wydawał się mocnym kandydatem na głównego zastępcę Prezydenta FIG. 

W kolejnej turze wybierano członków Komitetu Wykonawczego FIG. Wymieńmy te nazwiska bo właśnie Komitet Wykonawczy, inaczej mówiąc egzekutywa, jest niezwykle ważnym organem władzy w Międzynarodowej Federacji Gimnastycznej. LiLi Leung (USA); Miao Zhongyi (Chiny); Maria Fumea (Rumunia); Jani Taskanen (Finlandia); Wasilij Titow (Rosja); Youssef Al-Tabbaa (Syria) i Alejandro Peniche (Meksyk). W tym organie władzy nie ma naszego przedstawiciela. Za 3 lata kolejny kongres. Dlaczego za 3 lata? Bo wracamy do kadencji, które kończą się zawsze po letnich Igrzyskach Olimpijskich. Za trzy lata Igrzyska w Paryżu. Po nich kolejne wybory światowych władz we wszystkich Federacjach.

A co było dalej w Antalyi? Wybory do poszczególnych Komitetów Technicznych. Nas szczególnie interesował Komitet Techniczny Akrobatyki, bo tu kandydowała nasza Wiesława Milewska. Wiesia była już członkiem tego Komitetu w dotychczasowym składzie, ale wybory zawsze mogą przynieść niespodziankę. Tym razem było wszystko ok. Wiesława Milewska jako trzecia została wybrana do nowych władz światowej akrobatyki. Brawo i gratulacje. Wiesia ma mocną pozycję w gronie światowych decydentów środowiska akrobatyki. Jej wiedza, fachowość i sposób bycia sprawiają, że jest uznanym autorytetem. Szefową została ponownie wybrana Belgijka Rosy Taeymans. Rosy znamy. Była w Warszawie na Mistrzostwach Polski, kilka lat temu. Nie rozumie po polsku, ale rozumie problemy akrobatyki. Będziemy z nią o tym na pewno rozmawiali.

A teraz na gorąco rozmawiamy z Wiesią Milewską. „Kongres był wielkim wydarzeniem, kilkuset delegatów z całego świata tworzyło barwna atmosferę. Rozmowy, powitania i wyborcze emocje. Turcy robili wszystko, żeby wszystko wypadło jak najlepiej. Wybory do Komitetów Technicznych odbywały się według skomplikowanego klucza. W pierwszej turze przechodziła jedna kobieta i jeden mężczyzna. Podobnie w kolejnej turze.” – to jej pierwsze opinie. Właśnie w drugiej turze najwięcej głosów dostaje Wiesława i zostaje członkiem Komitetu.

A oto pozostali  Prezydenci Komitetów Technicznych FIG:

-Arturs Mickevics, Łotwa, gimnastyka sportowa mężczyzn

-Donatella Sacchi, Włochy, gimnastyka sportowa kobiet

-Noha Abou Shabana, Egipt, gimnastyka artystyczna

-Christophe Lambert, Francja, trampolina

-Tammy Yagi Kitagawa, Japonia, aerobik

-Rogerio Valerio, Portugalia, gimnastyka dla wszystkich.

Międzynarodowa Federacja Gimnastyczna powiększyła się o 7 nowych członków. Kongres przyjął do składu FIG: Republikę Konga, Guam, Haiti, Lesotho, Rwandę, Sierra Leone i Togo. Sporty gimnastyczne wybrały się w dalekie zakątki świata. Łącznie Federacja skupia już 156 narodowych federacji! Licząc medale i punkty najważniejszych imprez, ciekawe na którym miejscu jest Polska? Odłóżmy liczenie na kilkuletni okres!

Kongres poza wyborem władz podjął kilka ważnych ustaleń:

1. Będą prowadzone prace nad zmianami statusu FIG. Czytamy, że zmiany będą szły w kierunku poprawy sformułowań tak, aby stały się one łatwiejsze do zrozumienia dla wszystkich i spełniły standardy dobrych praktyk i dobrego zarządzania. Ogólniej nie można. Praktyka pokaże, co dokładnie to znaczy.

2. Od początku roku 2022 zostanie uruchomiona platforma e-learningowa. Platforma to przede wszystkim narzędzie edukacyjne dla wszystkich zainteresowanych pogłębieniem wiedzy naukowej i technicznej we wszystkich dyscyplinach gimnastycznych.

3. Podjęto też decyzję, że język angielski będzie jedynym językiem urzędowym używanym w wystąpieniach na Kongresie i w oficjalnych dokumentach.

4. Za rok, w październiku 2022, kolejny Kongres FIG, tym razem odbędzie się w Oslo, w Norwegii.

A 2022 rok to także rok wyborczy. Będziemy wybierali władze europejskich sportów gimnastycznych. W Komitetach Technicznych Unii Gimnastycznej w Europie mamy dwójkę naszych reprezentantów: Urszulę Wojtkowiak w akrobatyce i Konrada Bojakowskiego w trampolinie. Już myślimy o tych wyborach. A kto będzie kandydował na Prezydenta? Oczywiście Farid Gayibov! 

Jan Wieteska