Fani kina zapewne pamiętają film „Spotlight”, który opowiada o tym, jak dziennikarze bostońskiej gazety trafiają na trop wielkiego pedofilskiego skandalu w amerykańskim kościele rzymskokatolickim. Dziennikarze „The Boston Globe” mieli przyjrzeć się sprawom miejscowych duchownych podejrzanych o seksualne przestępstwa. Ale okazuje się, że skala nadużyć jest zatrważająca, a pedofile są bezkarni! Film opisuje wydarzenia z 2001 roku.

„Spotlight”, film z roku 2015, dostał 2 Oskary i całą masę innych nagród filmowych, a także ujawnił dawno skrywaną tajemnicę. „Athlete A” opowiada jak trójka amerykańskich dziennikarzy odkrywa aferę w środowisku amerykańskiej gimnastyki. Lekarz kadry gimnastyczek przez lata dopuszcza się molestowania swoich podopiecznych! 

🔻🔻🔻

Larry Nasser był lekarzem kadry przez 29 lat. Miał idealne warunki do nadużyć. Katorżniczy trening, częste kontuzje, izolacja kadrowiczek w ośrodkach treningowych. Nasser budował stopniowo zaufanie, przekraczał kolejne granice. Amerykański Związek Gimnastyczny bagatelizował cała sprawę, wręcz krył poczynania lekarza. Prezes Związku kręci, mota się w wyjaśnieniach, unika dziennikarzy, ale jego rola jest równie haniebna jak Larrego Nassera. Obaj ponoszą konsekwencje swoich zachowań.

Film ukazuje dramaty zawodniczek, które już jako dorosłe kobiety opowiadają o swoich przeżyciach, w niezwykle poruszającym tonie. Wciąż przeżywają tamte okrutne dla nich chwile!

Wraz z kamerą oglądamy ośrodek gimnastyczny Karolyich. Słynna para trenerska Bella i Martha Karolyiowie rozpoczynali swoją karierę w Rumunii. To oni stworzyli Nadię Comaneci. Comaneci była dla ówczesnego rumuńskiego reżimu najważniejszym towarem eksportowym. Nie wytrzymała tego. Uciekła do Ameryki. Tam też trafili Karolyiowie. Sposoby treningowe stosowane przez nich były okrutne. Bella obrażał zawodniczki, wyzywał je od najgorszych, Martha biła je po twarzy. Para trenerska tworzy atmosferę lęku i strachu, a lekarz Larry był dla zawodniczek niezwykle miły. Pod pozorem badań, molestował.

Czy złote medale zdobywane przez amerykańskie zawodniczki warte były takich upokorzeń?

🔻🔻🔻

Pierwsze odezwały się byłe zawodniczki kadry. Widzimy ich zdenerwowanie, ale także determinację. Jedna z nich to prawniczka, to ona odgrywa ważną rolę w sądzie. To ona zwraca się na sali sądowej do Nassera: „Wiedziałeś, że jestem bezsilna, ale dziś odzyskałyśmy głos i siłę”. A później w komentarzu mówi „kiedy się wypowiedziałam, pomogło mi to, odzyskałam godność”.

Zadziwiające po raz pierwszy; internet broni Nassera, pojawiają się wulgarne komentarze pod adresem gimnastyczek, wyzywanie od dziwek…  oto na co stać internautów- łobuzów. Zadziwiające po raz drugi; Nasser startuje w wyborach do Rady Szkoły i zostaje wybrany, dostaje 22 % głosów. Dziennikarze stawiają sobie za cel udowodnić winę nie tylko lekarza, ale także działaczy związkowych. W filmowej relacji pojawia się liczba 500 poszkodowanych zawodniczek.

„Wnoszę by godność zawodniczek uznać za wartość najwyższą, godną najwyższego wymiaru kary” – to głos jednej z nich.

Nasser otrzymał wyrok 125 lat więzienia!

Wydarzenia w amerykańskiej gimnastyce odbiły się szerokim echem na całym, nie tylko sportowym, świecie.

Ale to nie powstrzymało innych. Oto czytamy o molestowaniu brytyjskich gimnastyczek, w Szwajcarii trener dopuszcza się gwałtu, w Bułgarii trenerzy stosują okrutne metody pracy na granicy molestowania… A na ścianie hali treningowej w „Athlete A” widnieje hasło „Passion, Perfection”! 

Jan Wieteska