Jubileuszowe Mistrzostwa Polski w Akrobatyce Sportowej! Weekend na przełomie maja i czerwca. Chorzów w tych dniach stał się stolicą polskiej akrobatyki!
Pamiętamy takie mistrzostwa w Warszawie. 59. Mistrzostwa odbyły się w 60-lecie powołania do życia struktur organizacyjnych akrobatyki w Polsce, w następnym roku organizowaliśmy 60-ty turniej mistrzowski, a potem jeszcze w roku 2017, kiedy to w ursynowskiej Arenie gościliśmy wszystkie sporty gimnastyczne w ramach mistrzowskiego Festiwalu Gimnastycznego.
We wszystkich poprzednich turniejach akrobaci z Warszawy przywozili mistrzowskie tytuły!!! Tym razem, w Chorzowie, Warszawa nie ma żadnego tytułu!
Według naszych informatorów zawody w Chorzowie miały znakomitą atmosferę i ładną oprawę. Organizatorzy stanęli na wysokości zadania. Było widowiskowo, a publiczność miała co oklaskiwać. Niestety bez sukcesów warszawskich zespołów. Odpłynęły w siną dal!
Po eliminacjach na medalowych pozycjach znalazły się trzy nasze zespoły: dwójka kobiet Kamila Bryśkiewicz i Izabela Krasuska z UKS Targówek, a także trójka kobiet Karolina Kawalec, Katarzyna Pszczółkowska i Julia Rybicka z UKS Akro-bad. Jednak ich finałowe ćwiczenia nie były najlepsze i ostatecznie w finale, który liczył się od zera, dziewczyny zajęły odpowiednio 6 i 5 miejsca. Trzeci zespół to dwójka mężczyzn Maciek Banaś i Tomasz Woźniczak z UTS Akro-bad. Wśród trzech zespołów startujących w tej konkurencji nasi zdobyli drugie miejsce, czyli srebro! Przy czym trzeci zespół nie wystartował w finale. Trzeba też dopowiedzieć, że startowała jedna czwórka mężczyzn, głównie złożona z zawodników Pruszkowa i Warszawy przy udziale jednego akrobaty ze Złotoryi . Jest więc medal złoty dla Warszawy, w konkurencji obsadzonej przez jeden zespół!
Dwa medale dla Warszawy!
Przy tej okazji powiedzmy jeszcze raz. Liczenie finałów od zera, bez uwzględnienia not z dwóch pierwszych układów ( statyki i dynamiki) niweczy cały wysiłek startujących zawodników. Pełne przygotowanie do startu pokaże każdy układ, a nie tylko układ kombinowany. W naszym turnieju „Warsa i Sawy” o końcowym wyniku decydowały trzy noty łącznie, a nie tylko nota za układ kombinowany. Taki sposób liczenia został zaakceptowany w „Dyrektywach” FIG.
Mówimy tak nie dlatego, że być może warszawskie zespoły miałyby medale, ale dlatego, że chcemy docenić cały wysiłek zawodników. Śmiesznie wręcz wygląda sytuacja, kiedy w zawodach startuje mniej niż 8 zespołów w danej konkurencji i wszystkie te zespoły wchodzą do finału. Po co były eliminacje?
Wracamy do wyników. Obok klasy mistrzowskiej, zawody rozgrywane były w kategorii 11-16 lat. Odnotujmy 2. miejsce trójki z UKS Targówek Zofia Kamińska, Olga Budnicka, Oliwia Marek oraz 3. miejsce , w słabo liczbowo obsadzonej konkurencji dwójek mieszanych, pary Maria Kamińska, Maciej Kołak także z UKS Targówek.
Z Warszawy na zawody do Chorzowa pojechali zawodnicy z dwóch klubów?? UKS Targówka i UTS Akro-bad !!
Mały klub z Targówka, dziś główny reprezentant warszawskiej akrobatyki!!! To w tym klubie widać perspektywy na lepsze. Młodzi zawodnicy pokazali się z dobrej strony. Brawa dla nich i brawa dla zespołu trenerskiego UKS Targówek. Przy okazji dodajmy, że na mistrzostwa juniora młodszego jedzie z tego klubu 10 zespołów!!!
Akro-bad miał już w swojej historii zdecydowanie lepsze osiągnięcia. Czekamy na szybki powrót do krajowej czołówki. Podobnie jak na zaistnienie innych warszawskich klubów. Wyniki zawodów na stronie ITDSport Online pod nazwą: ,,65. Jubileuszowe Mistrzostwa Polski Seniorów w akrobatyce sportowej.”
Jan Wieteska