1. Oglądamy finały na poszczególnych przyrządach w transmisji internetowej z angielskim komentarzem. „Amazing”, „marvelous”, „fantastic” – to najczęściej używane przez komentatora określenia w trakcie występów finalistów. Rzeczywiście, widowisko jest fantastyczne. Skala trudności wydaje się niemożliwa do wykonania… a jednak! Siedzimy wygodnie w fotelach, pijemy kawę… na zbliżeniach i zwolnieniach mamy wszystko jak na dłoni, ale wciąż brakuje nam widoku publiczności, aplauzu widowni, atmosfery współuczestniczenia widzów i zawodników… A oto kilka spostrzeżeń z finałowej walki o olimpijskie medale.
  2. Zwycięzcy gimnastycznych wielobojów tylko zdawkowo pokazali się w finałach na przyrządach. Sunisa Lee zdobywa brązowy medal na poręczach i jest piąta na równoważni. Daiki Hashimoto jest tylko w jednym finale, w swojej koronnej konkurencji – ćwiczeniach na drążku. Znów pokazuje bardzo trudny układ, wykonuje go bezbłędnie i zdobywa złoto pokonując mistrza świata z 2017 roku, Chorwata Tina Srbica.
  3. Fantastycznie spisują się gimnastycy z Chin. Na równoważni Chinki są bezkonkurencyjne, pierwsza Chenchen Guan, a druga 16-letnia Xiijing Tang. Wygrały z Simone Biles, która wróciła na ten finał z niebytu i bardzo się cieszyła z brązowego medalu. W finale kółek znowu dwa medale dla chińskich gimnastyków. Złoto dla Yang Liu, a srebro dla Hao You. Chińczycy pokonują wielkiego mistrza kółek, Greka Petrouniasa, który był pierwszy w tej konkurencji w Rio w 2016 roku.
    Dwukrotny mistrz świata na poręczach Jingyuan Zou pewnie wygrywa także w Tokio. Z dużą przewagą nad drugim Niemcem Dauserem osiąga najwyższą notę w finałach gimnastycznych: 16.233 pkt. I wreszcie do medalowego dorobku Chińczyków dołącza Ruoteng Xiao z brązowym medalem w ćwiczeniach wolnych! Imponujące sukcesy Chińczyków.
  4. Trzy kraje dołączają do grona państw, które mają mistrzów olimpijskich w gimnastyce. To Izrael, Brazylia i Belgia. Ukrainiec z pochodzenia reprezentujący Izrael, gdzie mieszka od 12-go roku życia, Artem Dolgopyat wygrywa ćwiczenia wolne, to jego koronna konkurencja. Artem toczy niezwykle zacięty pojedynek z Hiszpanem Zapatą. Obaj otrzymują tę samą notę. O złotym medalu decyduje większa trudność ćwiczenia.
    Brazylijka Rebeca Andrade, srebrna medalistka w wieloboju, jest najlepsza w skoku. Świetne dwie próby i wielka radość Brazylijki. Nina Derwael z Belgii pewnie wygrywa finał na poręczach. Jest zdecydowanie najlepsza i nie daje żadnych szans swoim rywalkom.
  5. Rosjanie Nikita Nagornyy i Angelina Melnikova zdobywają po trzy medale. Nikita jest trzeci w wieloboju i trzeci w ćwiczeniach na drążku. W drużynie zdobył wraz z kolegami złoto. Angelina po złotym medalu w drużynie i brązowym w wieloboju zdobywa brąz w ćwiczeniach wolnych. Dzieli ten medal z Japonką Murakami. Obie mają taką samą notę za wykonanie i tę samą trudność układu.
  6. W rytm utworu „Time to say goodbye” Włoszka Vanessa Ferrari zdobywa srebro w ćwiczeniach wolnych. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie wiek Włoszki. Vanessa ma 30 lat i jest najstarszą gimnastyczką zawodów olimpijskich. Starszą od niej medalistką w gimnastyce była tylko Oksana Chusovitina z Uzbekistanu, która w wieku 33 lat zdobyła srebro w skoku na Igrzyskach w Pekinie w 2008 roku.
  7. Jedyny złoty medal dla Stanów Zjednoczonych zdobywa Jade Carey w ćwiczeniach wolnych. W ten sposób Amerykanki wygrywają tę konkurencję trzeci raz pod rząd. W roku 2012 złoto dla Aleksandry Raisman, a w 2016 dla Simone Biles.
  8. Brytyjczyk Max Whitlock powtarza swój sukces z Rio. Wygrywa rywalizację na koniu z łękami pokonując Chińczyka z Tajwanu Kai Lee. Whitlock to od lat wielka klasa na tym przyrządzie.
  9. I na koniec złoty medal dla Korei. Jeahwan Shin przywraca prym Koreańczyków w skoku. Rosjanin Denis Abliazin otrzymuje taką samą notę, ale jego skok ma minimalnie niższą trudność i Rosjanin otrzymuje medal srebrny.
  10. Wyniki finałów zamieszczamy na naszej stronie internetowej.
  11. Dziękujemy za ciekawe komentarze dot. gimnastyki. Państwa spostrzeżenia i uwagi są dla nas inspiracją do szerszej dyskusji o sportach gimnastycznych w Polsce.

Zapowiadamy cykl tekstów w takiej dyskusji we wrześniu.

JW.  
 
A tu obejrzycie fragmenty z finału na kółkach mężczyzn: https://m.youtube.com/watch?v=G6r0cR375G0&t=220s

i finału ćwiczeń wolnych kobiet: https://m.youtube.com/watch?v=Fyae1lFycu0