Pozostajemy w domu. Więc ćwiczymy. Kolejna nasza propozycja to „Test Sprawności Fizycznej”. Sprawdzamy naszą kondycję, ogólną sprawność i… chęć do małej rywalizacji! Test nie jest łatwy, ale zabawa przednia.
Oto zestaw 7 ćwiczeń. Każde ćwiczenie jest punktowane. Każde ćwiczenie wykonujemy w maksymalnym czasie 30 sekund. Ilość powtórzeń, w tym czasie, decyduje o końcowym wyniku. 

1. Kładziemy ręce na poręczy krzesła lub krawędzi stołu. Ręce pozostają tam przez całe ćwiczenie. Z lekkiego przysiadu wykonujemy podskoki w górę z wyprostowaniem ramion (w łokciach prosto). Podskoki muszą być wysokie bowiem stopy powinny, w najwyższym punkcie dosięgnąć wysokości miejsca podparcia rąk czyli wysokości poręczy krzesła lub krawędzi stołu. Za każdy podskok: 1 pkt.

2. Klękamy na oba kolana z rękami opuszczonymi wzdłuż tułowia. Z takiej pozycji przenosimy biodra w lewo do siadu bokiem, skręcając równocześnie tułów i przenosząc ręce w stronę przeciwną, dla zachowania równowagi. Mamy siad boczny z lewej strony. To samo robimy w stronę prawą. Wykonujemy więc ćwiczenie naprzemianstronnie. Za każdy siad: 1 pkt.

3. Klękamy na oba kolana. Ręce splatamy na karku. Z klęku robimy siad na piętach i z siadu powrót do klęku. Za każdy siad: 1 pkt.

4. „Pompki”. Unoszenie i obniżanie wyprostowanego tułowia w podparciu przodem. Pompki wykonujemy dokładnie i bez markowania. Każdy pełny wyprost ramion to 1 pkt. 

5. Stajemy w pozycji wyprostowanej. Po obu stronach nóg kładziemy po 3-4 książki. Wykonujemy podskoki rozkroczne ponad książkami na zewnątrz z równoczesnym wymachem ramion w górę i powracamy podskokiem do pozycji wyprostowanej z nogami pomiędzy książkami. Za każdy cykl: 1 pkt. 

6. Stajemy w rozkroku i wykonujemy skłon do tyłu z wysunięciem bioder wprzód. Rękami dotykamy pięt i powracamy do pozycji wyjściowej. Każde dotknięcie pięt: 1 pkt.

7. I na koniec słynny „stołeczek”! Siadamy przy ścianie, tak jakbyśmy siedzieli na stołku. Ale stołka nie ma. Opieramy się plecami o ścianę ustawiając stopy około 50 cm od ściany. Uda i tułów, a także uda i łydki tworzą kąty proste. To jest właśnie „stołeczek”. Ściana służy za oparcie, a siedziska nie ma! W tym ćwiczeniu nie ma limitu czasu. Za każde utrzymanie takiej pozycji przez 30 sekund otrzymujemy 10 pkt.

Test ten opisał dawno temu znany ówczesny dziennikarz sportowy i zapalony narciarz Janusz Zielonacki. Uznał on, że zebranie w tym teście 150 pkt świadczy o bardzo dobrym przygotowaniu fizycznym. Założył on jednak, że przerwy pomiędzy poszczególnymi ćwiczeniami mogą wynosić jedynie 30 sekund. Test jest świetnym sprawdzianem naszej sprawności. I dużym wyzwaniem. Czy znajdą się wykonawcy?

A propos „stołeczka”. Jak dobrze pamiętam, w 2005 roku można było w telewizji oglądać program „Wyprawa Robinsona”. Uczestnicy wykonywali przeróżne zadania, głównie sprawnościowe. Program wygrała 22-letnia wówczas, piękna modelka Katarzyna Drzyżdrzyk (kto wymyślił takie nazwisko), która „stołeczek” trzymała przez 17 minut!!! (trzeba to sprawdzić). Był to niesamowity wyczyn.

Miłych ćwiczeń. 
JW