Mistrzostwa Świata w skokach na trampolinie, mini trampolinie i skokach na ścieżce.
Miesiąc temu, w dniach 18-21 listopada odbyły się Mistrzostwa Świata w skokach na trampolinie, mini trampolinie i skokach na ścieżce. Miastem gospodarzem było Baku, które staje się światową stolicą sportów gimnastycznych. Baku organizuje zawody mistrzowskie w kolejnych sportach gimnastycznych. Minister Sportu Azerbejdżanu Farid Gayibov, jednocześnie Prezydent Europejskiej Gimnastyki, postawił sobie za cel szeroką popularyzację sportów gimnastycznych i podniesienie ich pozycji w hierarchii światowego sportu. Jesteśmy za!
Mistrzostwa odbyły się miesiąc temu. Spóźniliśmy się z ich zrelacjonowaniem. Ale lepiej późno niż wcale! Oto kilka refleksji dotyczących zawodów w Baku:
1. Mistrzowskie zawody w trampolinie kibicowi zazwyczaj kojarzą się z sukcesami Chińczyków. Czy tak było i tym razem? Nie do końca. Co prawda w konkursie indywidualnych skoków wśród mężczyzn wygrał Chińczyk Langyu Yan, ale wśród pań złoto zdobyła Brytyjka Bryony Page.
2. Yan to piąty Chińczyk w ostatniej dekadzie, który zdobywa złoto. Yan wygrał, jak piszą komentatorzy, w oszałamiającym stylu mimo, że Japończyk Nishoka miał większą trudność swojego ćwiczenia. Japończyk drugi, a na kolejnych dwóch miejscach Białorusini! Bryony Page, 30-latka z Wielkiej Brytanii, już dwukrotna medalistka olimpijska, ale mistrzynią świata zostaje po raz pierwszy. Wygrała finał po dramatycznej walce. Przerywa źle rozpoczęte ćwiczenie, zaczyna od nowa i mimo kary czasowej wygrywa, dzięki bardzo wysokiej trudności.
3. W finałach skoków synchronicznych Białorusini ćwiczą równo, bez żadnych wpadek i wygrywają tuż przed parą niemiecką. Przepadają Chińczycy! Za to Chinki prezentują powietrzny balet, który daje im złoto przed parą japońską. Na miejscu trzecim zauważamy Portugalki. W finałach duety z Brazylii, Szwecji i Holandii! To potwierdza coraz większe zainteresowanie tą konkurencję na świecie.
4. Na trampolinie rywalizowano także w konkursie drużynowym. Wśród panów wygrywa Białoruś, przed Japonią i Rosją. Znowu bez drużyny chińskiej! Wśród pań najlepsze są Japonki, o punkt przez Chinkami. Na miejscu trzecim Rosjanki.
5. Niezwykle ciekawie było w rywalizacji na ścieżce akrobatycznej. Wrócił stary lis tej konkurencji, Rosjanin Aleksandr Lisitsyn. Wygrał po dwóch latach przerwy. Wygrał z ogromną przewagą, prawie 4 pkt. Angielski komentator jest zachwycony pokazem Rosjanina, fachowo określa poszczególne elementy ćwiczenia. Żeby nie narazić się na zarzut złego tłumaczenia przytoczmy fragment komentarza po angielsku: „a first pass with two double-twisting, double layouts to a triple back tuck and second pass that ended with a full-twisting triple back dismount, both of which he landed superbly”.
6. W rywalizacji kobiet jedna z głównych faworytek Francuzka Candy Briere Vetillard „gubi się” na ścieżce torując drogę do złota Brytyjce Megan Kealy. Megan wygrywa tuż przed inną skoczkinią z Francji, Lucie Tumone.
7. Coraz większym zainteresowaniem cieszy się mini trampolina. W Polsce zaczynamy rozpoznawać tę konkurencję. Na świecie mini już ma swoją pozycję. Wśród faworytów Rosjanie. Uznana gwiazda Mikhail Załomin tym razem zawiódł, w finale zajmuje ostatnie miejsce. Ale jego młodszy kolega Vasilii Makarskii skutecznie zastępuje mistrza i sam zostaje mistrzem świata. Pewnie wykonuje obie próby mając najwyższą skalę trudności.
8. Wśród kobiet niezawodna jest Szwedka Lina Sjoeberg. Zdobywa trzeci z kolei złoty medal. Okazuje się, że można być najlepszym przez kilka lat z rzędu. Talent czy praca?
9. Na koniec jeszcze jedna konkurencja! Żeby było jeszcze bardziej atrakcyjnie, jeszcze bardziej emocjonalnie, włączono do programu mistrzostw rywalizację drużynową w wieloboju. Na wynik całego teamu pracowali skoczkowie na trampolinie (kobieta i mężczyzna), skoczkowie na mini trampolinie (także kobieta i mężczyzna), skoczkowie na ścieżce (i tu także kobieta i mężczyzna) i oba synchrony (to znaczy żeński i męski). Miejsca w poszczególnych konkurencjach decydują o wyniku całego zespołu. Nie jest łatwo skompletować taki skład teamu na dobrym poziomie. Wystartowało 5 drużyn. Wygrali… Rosjanie przed Amerykanami! Brąz dla Brytyjczyków. Dalej Portugalia i Kanada.
10. W klasyfikacji medalowej na miejscu pierwszym Rosja występująca jako RGF, 9 medali w tym 5 złotych. Na drugim miejscu, powszechnie uznawane za potęgę, Chiny z 2 złotymi i 2 srebrnymi medalami. Na miejscu trzecim Wielka Brytania: 2 złote, 1 srebrny i 2 brązowe medale. Na podium stawali reprezentanci 15 krajów z 4 kontynentów.
11. Mistrzostwa potwierdziły, że skoki na trampolinie i na ścieżce to niezwykle loteryjna konkurencja. Nawet najlepsi popełniali błędy. Ale taki jest sport. Nie do końca jest przewidywalny, dlatego jest piękny.
12. W czerwcu zapraszamy na Mistrzostwa Polski!
13. Załączamy linki do kilkuminutowych filmików z Mistrzostw Świata. Obejrzyjcie
Jan Wieteska