Gimnastyka sportowa mężczyzn. Mistrzostwa Świata w Glasgow, październik 2015.
To druga część naszej opowieści o gimnastyce sportowej. Tym razem przedstawimy mistrzów świata na poszczególnych przyrządach. Przypomnijmy, że mężczyźni walczą w sześciu konkurencjach: skoku przez stół, (vault), kółkach,(rings); koniu z łękami, (pommel horse); poręczach, (paralel bars); drążku (horizontal bar) i w ćwiczeniach wolnych, (floor). Ponadto, a może przede wszystkim medale zdobywa się w wieloboju (All-around Final), do którego zalicza się noty z wszystkich sześciu przyrządów.
W Glasgow swoją wielką klasę potwierdził najlepszy gimnastyk świata ostatnich lat Japończyk Kohei Uchimura, który wygrał rywalizację w wieloboju w znakomitym stylu , wyprzedzając dosyć wyrażnie drugiego w klasyfikacji Kubańczyka Manrique Lardueta. Brąz dla Shudi Denga zChin. Ta trójka przekroczyła granicę 90-ciu punktów w wieloboju. To świetne wyniki. W finale wieloboju startuje 24 zawodników, najlepszych po eliminacjach z uwzględnieniem zasady, że tylko dwóch gimnastyków z jednego kraju.
W finałach na poszczególnych przyrządach startuje najlepsza ósemka z eliminacji z zastosowaniem tej samej zasady, max 2 –óch z danego kraju.

Niezwykle wyrównany poziom i coraz większa specjalizacja powodują ,że nawet najlepsi nie dostają się do wszystkich finałów. Oto mistrz świata w wieloboju Kohei Uchimura zdołał wejść tylko do jednego , indywidualnego finału, tylko na drążku. Na tym przyrządzie zdobył złoty medal. Vice mistrz świata w wieloboju Kubańczyk Larduet znalazł się co prawda w trzech finałach ale żadnego nie wygrał, jedyny , brązowy medal zdobył w ćwiczeniach na drążku.

Finały na poszczególnych przyrządach wzbudziły wielki aplauz publiczności. Trzeba przyznać ,że to jest fascynujące widowisko. Przepiękny pokaz Greka Petrouniasa w ćwiczeniach na kółkach zachwycił cała widownię. Ćwiczenie wykonane z ogromną pewnością, wszystkie elementy były znakomicie wytrzymane. Bezbłędna była także prezentacja mistrza świata na poręczach Chińczyka Hao You. Wirtuozeria, siła i precyzja.
Skok przez stół wygrywa Koreańczyk Ri, ćwiczenia wolne Japończyk Kenzo Shirai. Najlepszy na koniu z łękami okazał się Brytyjczyk Whitlock, wygrał prezentując fantastyczne umiejętności.

Wszystkich mistrzów świata możecie obejrzeć na załączonych klipach.
Przypomnijmy, że Polska ma mistrza olimpijskiego w skoku przez stół z Igrzysk w Pekinie 2008 r, to Leszek Blanik.