Plakat irina cup 2018 PL-016-8 kwietnia 2018 r. w Arenie Ursynów w Warszawie.

IRINA CUP 2018 – NAJWIĘKSZE WYDARZENIE GIMNASTYCZNE

Rozgrywane już po raz 10. Międzynarodowe Zawody Gimnastyki Artystycznej IRINA CUP to jedna z najbardziej prestiżowych imprez tej dyscypliny sportu w Polsce, przyciągająca co roku najlepsze zawodniczki z czołowych klubów krajowych i zagranicznych i chętnie obserwowana przez kibiców. 

W tym roku turniej Irina Cup 2018 będzie najważniejszym wydarzeniem gimnastyki artystycznej w Polsce. Po raz pierwszy zawody wpisane zostały do oficjalnego kalendarza Międzynarodowej Federacji Gimnastycznej .Patronat nad imprezą objęły: Międzynarodowa Federacja Gimnastyczna, Polski Komitet Olimpijski oraz Prezydent m.st. Warszawy.

Swój udział w turnieju zapowiedziało ponad 200 zawodniczek z 24 krajów z całego świata.

Przyjazd do Warszawy zapowiedziały najlepsze zawodniczki na świecie, które przygotowują się do imprez rangi mistrzowskiej, a termin naszego turnieju bardzo im odpowiada. Możemy spodziewać się występów na najwyższym poziomie, jakie w Polsce rzadko mamy okazję oglądać – wyjaśnia Irina Lortkipanidze, główna organizatorka zawodów.

Honorowym gośćmi będą: Anna Rizatdinova (UKR) – brązowa medalistka Igrzysk Olimpijskich Rio 2016 oraz Salome Pazhava (GEO) finalistka Igrzysk Olimpijskich Rio 2016, brązowa medalistka Pucharu Świata 2016 oraz  Viktoria Mazur ( UKR) –czołowa  zawodniczka  Swiata.

GIMNASTYKA ARTYSTYCZNA – GRACJA, SIŁA, PRECYZJA

Gimnastyka artystyczna (ang. rhythmic gymnastics) – poddyscyplina gimnastyki, uprawiana przez dziewczęta w wieku od około 4 do 24 lat. Zawodniczki lub zespoły wykonują ćwiczenia z jednym lub kilkoma przyborami: piłką, wstążką, obręczą, skakanką, parą maczug lub układ taneczno-akrobatyczny (bez przyborów).

 

W konkurencjach indywidualnych zawodnik ćwiczy tylko z jednym przyborem za każdym razem. W konkurencjach zespołowych gimnastyczki wykonują układ wspólnie i maksymalnie dwa rodzaje przyborów mogą być rozprowadzone wśród grupy ćwiczących. Zawodniczki mogą wówczas wymieniać się pomiędzy sobą przyborami w dowolnie wybranym momencie układu.

Gimnastyka artystyczna łączy w sobie elementy baletu, gimnastyki, tańca i umiejętności posługiwania się przyborami. Zwyciężczynią zawodów zostaje uczestniczka, która uzyska najwięcej punktów przyznanych jej przez zespół sędziów. Przedmiotem uwagi oceniających są skoki, zachowanie równowagi, piruety (obroty), elastyczność, umiejętność posługiwania się przyborami, wykonanie układu i wartość artystyczna.