Program A4-01Wielkie wydarzenie sportowe!! Po raz pierwszy w Warszawie, 26-28 maja 2017r. w Hali Arena Ursynów, ul. Pileckiego 122, kibice sportu a w szczególności sympatycy sportów gimnastycznych będą mogli obejrzeć rywalizację o mistrzostwo Polski we wszystkich dyscyplinach gimnastycznych. W jednym miejscu i w jednym czasie!!! W roku 2016 taki festiwal sportów gimnastycznych odbył się w Zabrzu. W 2017 roku polscy gimnastycy pokażą się publiczności warszawskiej.

Co to są sporty gimnastyczne?
Wymieńmy dyscypliny w których toczyć się będzie rywalizacja w trakcie mistrzostw:
Logo1. Gimnastyka sportowa kobiet. Dyscyplina olimpijska. Zawodniczki rywalizują w wieloboju oraz w 4-ch konkurencjach na przyrządach tj. na równoważni, poręczach, w skoku przez stół oraz w ćwiczeniach wolnych na macie. Noty z poszczególnych z czterech ćwiczeń dają łączna notę w wieloboju. Najlepsze osiem zawodniczek każdym przyrządzie startuje w finale tej konkurencji. Łącznie wręczamy 5 złotych medali w konkurencji seniorek i 5 w konkurencji juniorek.
2. Gimnastyka sportowa mężczyzn. Dyscyplina olimpijska. Zawodnicy rywalizują w wieloboju i w 6-ciu konkurencjach na przyrządach tj. na poręczach, na drążku, na kółkach, na koniu z łękami, w skoku przez konia i w ćwiczeniach wolnych na macie. Noty z poszczególnych ćwiczeń dają łączną notę w wieloboju. Najlepszych ośmiu zawodników na każdym przyrządzie stratuje w finale tej konkurencji. Łącznie wręczamy 7 złotych medali w konkurencji seniorów i 7 w konkurencji juniorów.
3. Gimnastyka artystyczna. Dyscyplina olimpijska tylko kobieca! Zawodniczki rywalizują w wieloboju i konkurencjach indywidualnych z przyborami. Przybory to: piłka, skakanka, wstążka, obręcz i maczugi. Nota z czterech konkurencji z przyborami daje notę w wieloboju. W finale poszczególnych konkurencji indywidualnych startuje osiem najlepszych zawodniczek w ćwiczeniu z danym przyborem. Wręczamy 5 złotych medali w konkurencji seniorek i 5 w konkurencji młodzieżowej.
4. Akrobatyka sportowa. Dyscyplina nieolimpijska. Zawodnicy startują w pięciu konkurencjach tj. w dwójkach kobiet, w dwójkach mężczyzn, w dwójkach mieszanych, w trójkach kobiet i czwórkach mężczyzn. Poszczególne zespoły wykonują w rundach eliminacyjnych dwa układy: statyczny i dynamiczny a finale układ kombinacyjny. Wszystkie ćwiczenia odbywają się pod muzykę. Rywalizacja obejmuje kategorie seniorów oraz kategorie wiekowe: 12-18 lat i 13-19 lat, punktowane łącznie. Wręczamy 5 złotych medali.
5. Skoki na trampolinie. Dyscyplina olimpijska w konkurencjach indywidualnych , nieolimpijska w skokach synchronicznych. Rywalizacja toczy się w skokach indywidualnych kobiet i mężczyzn , w skokach synchronicznych (skacze dwójka) kobiet i mężczyzn oraz w drużynach. Wręczamy 6 złotych medali w kategorii mistrzowskiej i 6 w klasie pierwszej.
6. Skoki na ścieżce. Dyscyplina nieolimpijska. Zawodnicy i zawodniczki wykonują 2 serie skoków na ścieżce długości 30 metrów. Wręczamy 2 złote medale w kategorii seniorów i 2 w klasie pierwszej.
Powyżej mówimy o medalach złotych ale oczywiście będą wręczane także medale srebrne i brązowe.
W trzydniowych zawodach wystartuje około 400 zawodników z 53 klubów z całej Polski.
Ranga zawodów jest podkreślona poprzez patronat Polskiego Komitetu Olimpijskiego. W Komitecie Honorowym znajdzie się wiele znakomitych postaci polskiego sportu, oraz znakomitości innych dziedzin życia społecznego np. medycyny, kultury, nauki. Funkcję Przewodniczącej Komitetu Honorowego przyjęła wybitna polska sportsmenka, członkini MKOl Pani Irena Szewińska.
Szczegółowy program zawodów zostanie podany na dwa tygodnie przed zawodami.
Prosimy o śledzenie kolejnych informacji o zawodach na naszych stronach internetowych
www.gim-akro.waw.pl www.utsk.pl oraz na stronie Polskiego Związku Gimnastycznego www.pzg.pl
Już dziś zapraszamy wszystkich sympatyków sportów gimnastycznych do obejrzenia najlepszych polskich gimnastyków i akrobatów . Ostatni weekend maja , ursynowska Arena. Warszawa. Ul. Pileckiego 122.
Sztab Organizacyjny Zawodów.