Od czasu do czasu zaglądamy do prac światowych władz gimnastyki. Ostatnio obradował Komitet Wykonawczy FIG. W dniach 5-6 listopada w Lozannie podjęto wiele ważnych decyzji. Na co zwróciliśmy uwagę?! Oto kilka tematów:

  1. Komitet ustalił w jaki sposób zostaną uwzględnione wyniki Pucharów Świata w latach 2018 -2020 przy przydziale miejsc na Igrzyska Olimpijskie w Tokio. Szczegółów nie znamy, ale kto by nie pojechał będzie emocjonująco!
  2. Komitet Wykonawczy przyjął raport Gimnastycznej Fundacji Etyki , powołanej w styczniu 2019 roku. Fundacja zajęła się 28 sprawami z których rozstrzygnęła 12. Nie zostały udostępnione żadne szczegóły, ale podkreślono, że Fundacja dobrze spełnia postawione przed nią zadania.
  3. Komitet zajął się, po raz kolejny, problematyką sędziowską. Omówił i zatwierdził zaktualizowany Generalny Regulamin Sędziowski. Zmiany odnoszą się do zasad i wymagań wobec sędziów wszystkich dyscyplin gimnastycznych. Regulamin określa podstawowe standardy dla sędziowskich komisji wszystkich rodzajów i poziomów zawodów.

Co by się pod tymi ustaleniami nie kryło to możemy stwierdzić, że Komitet Wykonawczy FIG uważa problem sędziowania za niezwykle ważny dla rozwoju, przejrzystości i godnej sportowej rywalizacji w sportach gimnastycznych. Komitet wyraźnie zmierza do doskonalenia prac komisji sędziowskich we wszystkich dyscyplinach gimnastycznych!

JW.