Mamy za sobą dwa z czterech Pucharów Świata w akrobatyce sportowej w tym roku. Pierwsze zawody o Puchar Świata już od wielu lat odbywają się w portugalskim mieście Maia. Rozgrywane w marcu zawody stanowią pierwszy sprawdzian nowych układów i nowych składów poszczególnych zespołów. Rywalizacja w Maia toczyła się pod dyktando gospodarzy oraz tradycyjnie Rosjan! Gospodarze, którzy w ostatnich latach dołączyli do światowej czołówki wygrali u siebie konkurencję dwójek kobiet (Rita Ferreira i Rita Teixeira) oraz czwórek mężczyzn (Piqueiro i trzej bracia Silva). Rosjanie wygrali pozostałe trzy konkurencje. Dwójka mężczyzn Ivanov, Karavaiev pokonała mistrzów świata – niemiecką parę Sebastian, Kraft. Para mieszana Aksenova, Startsev minimalnie wyprzedziła Białorusinów Melnik, Beliakou. Znakomita trójka dziewczyn z Rosji, aktualne mistrzynie świata – Chebulanka, Zagoskina, Parshina – pokazały to co umieją najlepiej i pokonały Belgijki i Białorusinki. W Maia jak zwykle dopisała publiczność potwierdzając, że akrobatyka w Portugalii staje się sportem niezwykle popularnym.

Dwa tygodnie później, akrobaci spotkali się na drugim Pucharze Świata w dalekim, ale jakże atrakcyjnym Las Vegas. Do Stanów nie pojechali wszyscy najlepsi. Ale Rosjanie i Portugalczycy posłali tam przynajmniej część swoich mistrzów. Dwójka mieszana Aksenova, Startsev powtórnie wygrywa i znów przed Białorusinami Beliakou, Melnik! Jedyna nasza seniorska para mieszana startująca w Las Vegas – Bucki, Fajfur – zajmuje piąte miejsce!
Portugalczycy powtarzają swój sukces w dwójkach kobiet. Ferreira i Teixeira są zdecydowanie najlepsze. Ale w pozostałych konkurencjach pojawiają się inne nacje. W trójkach kobiet, pod nieobecność Rosjanek, wygrywa doświadczona grupa z Białorusi – Ivonchik, Nabokina, Sandovich. W parach męskich mała sensacja, wygrywa bowiem dwójka Kazachów Dil, Shulyar, którzy minimalnie o 0,1 pkt pokonują mistrzowską parę niemiecką Sebastian, Kraft! W czwórkach – jeśli startują Chińczycy to wygrywają. Tak było i w Las Vegas. Fu, Guo, Jiang, Zhang pokonują braci Silva z Portugalii. W Las Vegas obsada poszczególnych konkurencji była mniej liczna. Tradycyjne najsłabiej obsadzona jest konkurencjia czwórek. W Las Vegas startowały 3 zespoły, w Maia cztery. Przypomnijmy, że w Pucharze Świata startują tylko seniorzy, więc startujących zespołów jest zazwyczaj niewiele, ale poziom sportowy jest bardzo wysoki.

Nie da się porównać zawodów z Maia i zawodów z Las Vegas, dlatego załączamy filmiki z tych zawodów, abyście mogli zobaczyć to sami!

Maia International Acro Cup 2019
Vegas Acro Cup 2019

Następny Puchar Świata odbędzie się w kwietniu w Puurs w Belgii. Belgia to kolejny kraj, w którym akrobatykę ogląda komplet kilkutysięcznej widowni. Ostatnie zawody Pucharu Świata odbędą się znów Portugalii; na jesieni akrobaci spotkają się w Lizbonie.

Opowiadamy o tym wszystkim dlatego, że już niedługo, w dniach 17-19 maja będziemy gościli akrobatów z europejskich nacji na kolejnym, już 9-tym turnieju o Puchar „Warsa i Sawy”. Turniej odbędzie się w ursynowskiej „Arenie”. Spodziewamy się wielkich emocji! Akrobaci z Ukrainy, Rosji, Białorusi, Francji, Izraela, Mołdawii, a także, rzecz jasna, z Polski stworzą z pewnością unikalne widowisko! Szczegóły dotyczące naszego turnieju będziemy podawać na bieżąco.
Jan Wieteska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *