Gazeta "Południe" - Akrobatyka

logo

15.03.12

Akrobatyka

58 Mistrzostwa Polski Seniorów w Akrobatyce Sportowej odbyły się w dniach 10-11 marca w hali sportowej OSiR Włochy przy ul. Gładkiej 18. W zawodach wzięło udział 180 zawodników z 28 klubów z całej Polski. Sportowcy rozgrywali trzy konkurencje: ćwiczenia na planszy, skoki na trampolinie i skoki na ścieżce. – Akrobatyka jest sportem wczesnego wieku, jak gimnastyka sportowa czy pływanie – powiedział Jan Wieteska, prezes Warszawsko-Mazowieckiego Związku Akrobatyki Sportowej. – Ten sport jest dla wytrwałych. To są żmudne ćwiczenia. Trenuje się technikę, siłę i umiejętności. Ćwiczenia zaczyna się w wieku 6 lat. Żeby dojść do dyspozycji startowej w zawodach, trzeba trenować co najmniej 7 lat. Do klasy mistrzowskiej najzdolniejsi trenują 10 lat.
– Program zawodów w ćwiczeniach zespołowych składa się z trzech układów – powiedział Krzysztof Kosiński, wiceprezes ds. sportowych Warszawsko–Mazowieckiego Związku Akrobatyki Sportowej. – Pierwszy, to układ statyczny, następnie dynamiczny i jako trzeci układ kombinowany, w którym są elementy zarówno statyczne jak i dynamiczne.
Sędziowie punktują stopień trudności danego ćwiczenia. Punktowane jest też precyzyjne, artystyczne wykonanie.
Akrobatyka sportowa jest niezwykle widowiskowa, efektowna, przyciągająca publiczność. W ciągu dwóch dni mistrzostw zmagania sportowców obejrzało ponad tysiąc pięćset osób. Po dekoracji mistrzowie Polski zaprezentowali jeszcze raz swoje umiejętności. Na rozpoczęcie i zakończenie zawodów wystąpiły mistrzynie świata i mistrzynie Europy: Katerina Sitnikowa i Anastazja Mielniczenko – złote medalistki z roku 2011 z Ukrainy.
Organizatorami Mistrzostw Polski Seniorów były: Polski Związek Akrobatyki Sportowej i Dzielnicowy Klub Sportowy „Targówek”.
Wyniki:
Akrobatyka – Dwójki kobiet 11-16 – finał: 2. miejsce zajęły Natalia Purymska i Zofia Sasimowska z UTS „Akro – Bad” Warszawa, 3. miejsce zajęły: Marta Tomaszewska i Emilia Tomaszuk również występujące w barwach UTS „Akro – Bad” Warszawa. Dwójki kobiet Kl. M i I – finał: 3. miejsce zajęły Aneta Kajda i Julia Galusiakowska z UTS „Akro – Bad” Warszawa. Dwójki mężczyzn Kl. M i I – finał: 2. miejsce zajęli :Adam Wojtacki i Oskar Piotrowski z DKS „Targówek” Warszawa. Dwójki mieszane Kl. M i I finał: 2. miejsce zajęli: Anna Bischoff – Byk i Rafał  Antoniewicz z DKS „Targówek” Warszawa, 3. miejsce: Marta Kraśna i Damian Kaczmarek z DKS „Targówek” Warszawa. Czwórki mężczyzn Kl. M i I finał: 1.omiejsce zajęli Maciej Miecznikowski, Michał Miecznikowski, Maciej Sternik, Jan Kocoń z UTS „Akro – Bad” Warszawa; Skoki. W skokach akrobatycznych kobiet klasa mistrzowska finał: 1. miejsce zajęła Izabela Kondraszuk z UKS „SP 220” Warszawa. Skoki akrobatyczne mężczyzn mistrzowska finał, wygrał Konradt Suda z UKS „SP 220” Warszawa.
Drużynowo akrobatyka: 1. miejsce zajęli sportowcy z DKS „Targówek” Warszawa. Na drugim miejscu uplasowali się sportowcy występujący w barwach ursusowskiego UTS „Akro – Bad” Warszawa. W klasyfikacji drużynowej w skokach akrobatycznych drugie miejsce zajął śródmiejski UKS „SP 220” Warszawa.