Według relacji naszych uczestników zawodów, były to piękne mistrzostwa. Kolejne mistrzowskie zawody, w których gospodarze przykładają wielką wagę do oprawy zawodów. Wygląd hali, pełna informacja dla widza, wykorzystanie elektroniki, celebrowanie uroczystych momentów, jak otwarcie zawodów, dekoracje. Wszystko po to, żeby dać widzowi komfort oglądania wydarzenia sportowego!

A rywalizacja sportowa? Bardzo ekscytująca! Główne role odgrywały tradycyjnie silne nacje: Rosja, Wielka Brytania, Białoruś czy Ukraina. Ale ogromny postęp zrobiła ekipa gospodarzy. Akrobaci z Izraela stają się od pewnego czasu niezwykle groźnym konkurentem dla najlepszych. Dołączyli do europejskiej, a więc i światowej czołówki i się w niej zadomowili. Jak zwykle świetnie przygotowani byli Belgowie i Portugalczycy. Ponadto medale zdobywali akrobaci z Azerbejdżanu, Niemiec i …Holandii.

Zauważmy różnice w klasyfikacjach medalowych w porównaniu z mistrzostwami świata. W zawodach w Holon medale rozdano w wieloboju, czyli do końcowej punktacji liczyły się dodane noty ze statyki, dynamiki i układu kombinowanego. Trzy noty dawały wynik końcowy. I to nam się podoba!!! Zawsze pisaliśmy, że do końcowego rezultatu powinny być zaliczane noty z  wszystkich  wykonywanych  ćwiczeń. W ten sposób doceniony jest wysiłek zawodników za całość startu. 

Ponadto w tych mistrzostwach rozdano też tzw. małe medale za ćwiczenia statyczne i za ćwiczenia dynamiczne. Tak więc dana para czy grupa mogła zdobyć trzy medale – za układ statyczny, za układ dynamiczny oraz za wielobój.

Jak więc wypadła klasyfikacja medalowa mistrzostw w kategorii junior i senior?

W klasyfikacji za wielobój Rosja zdobyła 3 złote i 5 srebrnych medali. Izrael 3 złote i 1 brązowy. Na trzecim miejscu Wielka Brytania – 2 medale złote i 3 brązowe.

W klasyfikacji małych medali Izrael ma 5 złotych, 1 srebrny i 2 brązowe medale, Rosja 4 złote, 7 srebrnych i 4 brązowe, a kolejna to Portugalia z 3 złotymi i 3 srebrnymi medalami i Wielka Brytania 3 złote medale, 1 srebrny i 5 brązowych.

10 krajów zdobywało medali na tych mistrzostwach Europy. Polska nie zagościła w tym gronie. Przypomnijmy mamy dwa miejsca finałowe. O trójce z UKS Targówek już pisaliśmy w innym miejscu i to był finał w kategorii wiekowej 11-16 lat. Natomiast w finale statyki w kategorii junior na 7 miejscu znalazła się para Kamila Bryśkiewicz i Izabela Krasuska także z UKS Targówek. Dziewczynom należą się brawa. Mają szansę na sukcesy w kolejnych zawodach mistrzowskich. Ale dorobek polskiej ekipy jest nad wyraz skromny.

A oto kilka migawek z zawodów. Trzy zespoły wśród seniorów zdołały zdobyć po trzy złote medale. To zespół kobiecy z Belgii: Talia De Troyer, Britt Van der Donckt i Charlotte van Royen. Drugi zespół to rosyjska para mieszana, Viktoria Akseniova i Kirill Startsev. A trzeci to kobieca para z Portugalii, Ana Teixeira oraz Rita Ferreira. 

Brytyjskie gwiazdy Adam Upcott i Charlie Tate ogłosili, że kończą karierę, ale na jej zakończenie zdobyli dwa złote medale tych mistrzostw – w kombinacji oraz w układzie dynamicznym.

Najwyższe noty za wielobój wśród juniorów osiągnęła brytyjska para mieszana, Ella Hanna Sanz i Jordan Franklin (85.650), a wśród seniorów wspomniana już belgijska trójka z notą 88.260. 

Pierwsze medale dla Holandii! Dwa brązy dla mieszanej pary: Stef Van der Locht i Fenne Van Dijck.

Specjalne nagrody Shooting Star dla wyjątkowej osobowości zawodów np. ze względu na wyjątkową karierę, niezwykły powrót, itp. w tym roku otrzymali: Tzlil Hurvitz z Izraela za niezwykły upór po kontuzji, w której złamała dwa kręgi w kręgosłupie … i powrót do sportu.

Teodor Velikov z Bułgarii za powrót do akrobatyki po 7 latach przerwy i wykonanie heroicznej pracy.

Załączamy krótką ilustrację filmową.

JW.