Gimnastyka artystyczna rozpoczęła swoją olimpijską karierę w 1984 roku na Igrzyskach w Los Angeles. Wtedy wygrała Kanadyjka Lori Fung. Ale od roku 2000, od Igrzysk w Sydney triumfują Rosjanki. W Sydney faworytką jest Alina Kabajewa ale upuszcza obręcz i spada na 3 miejsce. Wygrywa inna Rosjanka Julia Barsukowa.  W 2004 roku, Kabajewa nie daje szans swoim rywalkom, zdobywa złoty medal. Staje się gwiazdą nie tylko w sporcie.

Na igrzyskach w Pekinie pojawia się kolejna wielka gwiazda gimnastyki artystycznej Jewgienija Kanajewa.  Wygrywa złoto. Dominuje przez lata.  W 2012 w Londynie zdobywa drugi złoty medal olimpijski, stając się tym samym jedyną „artystką” posiadającą dwa olimpijskie złota. Wielu uznaje ją za najlepszą w całej historii gimnastyki artystycznej.

Igrzyska w Rio w roku 2016 są miejscem najbardziej dramatycznego finału. Po dwóch układach, z piłką i obręczą prowadzi Jana Kudriawcewa. Margarita Mamun tuż za nią. Jednak w ćwiczeniu z maczugami Jana w ostatnim elemencie układu nie chwyta jednej        z maczug. Przegrywa olimpijskie złoto, jest druga, Ale srebro to dla niej jednak przegrana. Złoty medal dla koleżanki z ekipy rosyjskiej ale i głównej rywalki Margarity Mamun. W rywalizacji zespołów, która jest w programie igrzysk od roku 2000 tylko na inauguracji wyrywają Hiszpanki. Później, na pięciu kolejnych igrzyskach najlepsze są Rosjanki.

Jaka jest tajemnica sukcesów rosyjskiej gimnastyki artystycznej? 

Wielka popularność tej dyscypliny sportu! Ogromna promocja! Nadzwyczajne wsparcie władz! Znakomite ośrodki treningowe!  Żmudna, mordercza praca i żelazna dyscyplina!   No i  …Irina Viner!

Caryca rosyjskiej gimnastyki artystycznej Irina Viner. Wychowawczyni wszystkich mistrzyń olimpijskich. Wyrafinowana trenerka z  nadzwyczajną pozycją w rosyjskim sporcie. Motywuje i przestrasza: „stojąc na podium jesteś śliczna , fantastyczna. Ale gdy tylko zejdziesz z niego, musisz zapomnieć o triumfie i zacząć ćwiczyć dwa razy więcej” – tak mówi do jednej ze swoich podopiecznych. 

W filmie „Over the limit” Marty Prus, Viner   bez litości uświadamia Margaricie Mamun: „ty nie jesteś człowiekiem, ty jesteś sportowcem…” Wszystkim kandydatkom na mistrzynie wpajana jest zasada, że głównym rywalem każdej   z nich jest ona sama.

Zdjęcie: https://olympics.com/en/news/russia-continue-golden-streak-in-rhythmic-gymnastics

Obejrzyjmy filmik z jednego z treningów najmłodszych:                  

https://www.youtube.com/watch?v=hR6z4YUlpIM

Przed nami igrzyska olimpijskie w Tokio. „Tokio 2020” choć odbędą się w roku 2021.

Kto jest faworytem zmagań gimnastyczek artystycznych?

Dina Awerina i Arina Awerina. Bliźniaczki z Rosji! Już wygrywają zawody o mistrzostwo świata i Europy. Wygrywają Puchary Świata. Sięgamy do liczb. Dina -13 złotych medali MŚ. Arina -4 złote medale MŚ.

Siostry Aweriny to z pewnością główne faworytki  do olimpijskiego złota w Tokio. Kto może im zagrozić?  Zawodniczka z Izraela Liroy Ashram, Bułgarka Boryana Kaleyn, Białorusinka Alina Harnasko? Może jeszcze któraś inna. Może tak. Jednak Dina i Arina to zdecydowane faworytki. 

Oto rozmowa z Diną i Ariną:

 https://www.youtube.com/watch?v=0snKnMPRhK8

Wszystko rozstrzygnie się w dniach 6-8 sierpnia.  26 zawodniczek w rundzie kwalifikacyjnej wykona układy z czterema przyborami: piłką, wstążką, obręczą i maczugami. W finale wystąpi 10 najlepszych.

W rywalizacji zespołów wystartuje 14 teamów. Zespoły wykonają dwa układy: 1. z piłkami i 2. z obręczami i maczugami. W finale wystąpi 8 najlepszych zespołów.

Obiekt Ariake, w którym odbędą się zawody w gimnastyce artystycznej mieści 12 tysięcy miejsc. Ilu widzów zasiądzie na trybunach Ariake? Na ile pozwolą obostrzenia sanitarne? Oby jak najwięcej!

Jan Wieteska