Przemknęły nam grudniowe Mistrzostwa Europy w Gimnastyce Sportowej. Te ważne zawody, którymi tak bardzo zachwycaliśmy się w Polsce, dokładnie w Szczecinie, w roku 2019, tym razem odbyły się prawie niezauważone. Pandemia niemal zbojkotowała mistrzostwa. W ostatniej chwili to Turcja zdecydowała się podjąć rolę gospodarza i organizatora mistrzostw.

W zawodach mężczyzn wystartowało 57 zawodników z 16 państw. W rywalizacji kobiet także ponad 50 zawodniczek. Zabrakło gimnastyków z Rosji, Niemiec, Grecji, Holandii, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii, czyli z państw które zazwyczaj odrywały znaczącą rolę w rywalizacji o medale. Wygląda więc na to, że przymiotnik „Kadłubowe” dobrze określa te zawody.

Oto kilka refleksji z tych mistrzostw:

1. W rywalizacji drużynowej, wśród mężczyzn wystartowało 10 drużyn, w rywalizacji kobiet 8. Wygrywają drużyny Ukrainy. Na drugich miejscach Rumunki, które po eliminacjach prowadziły i były zdecydowanymi faworytkami oraz Turcy, którzy z roku na rok są coraz silniejsi.

2. W rywalizacji mężczyzn na każdym przyrządzie wygrywa inny zawodnik. Wymieńmy więc mistrzów:

  • Artem Dolgopyat, Izrael – ćwiczenia wolne
  • Matvei Petrov, Albania – koń z łękami
  • Ibrahim Colak, Turcja – kółka
  • Igor Radivilov, Ukraina – skok
  • Ferhat Arican, Turcja – poręcze
  • Robert Tvorogal, Litwa – drążek

3. W rywalizacji kobiet dominacja dwóch zawodniczek:

  • Zsofia Kovacs z Węgier – 2 złote medale w ciągu pół godziny, w skoku i na poręczach.
  • Larisa Iordache z Rumunii – złoto na równoważni i ćwiczeniach wolnych.

4. Artem Dolgopyat wreszcie złoto w ćwiczeniach wolnych, po poprzednich dwóch srebrach na kolejnych dwóch Mistrzostwach Europy.

5. Matvei Petrov w 2016 roku, gdy nie zakwalifikował się do ekipy Rosji na Igrzyska Olimpijskie zrezygnował z uprawiania gimnastyki. Teraz wraca jako Albańczyk i wygrywa finał na koniu z łękami.

6. Igor Radivilov, jedno złoto, ale 4 srebrne medale i jeden brązowy!

7. Dwa złote medale dla Turcji. Powiedzmy więc jeszcze raz – Turcja rośnie w siłę.

8. Dwa złote medale Węgierki Zsofii Kovacs w ciągu pół godziny. Finały skoku i poręczy następowały po sobie. Węgierka wygrywa oba!

9. Larisa Iordache w roku 2017 na Mistrzostwach Świata zerwała ścięgno Achillesa. 24-letnia Rumunka wróciła, weszła do wszystkich czterech finałów, dwa z nich wygrywając.

10. W rywalizacji juniorów dwie wielkie przyszłe gwiazdy: Ana Barbosu z Rumunii – 6 złotych medali i Ilia Kovtun z Rosji – 5 złotych i 1 srebrny medal!

11. Zaglądamy do tabeli medalowej za rywalizację juniorów i seniorów. Wśród pań Rumunia wywalczyła 14 medali, w tym 8 złotych. Wśród panów, Ukraina 15 medali, w tym 7 złotych.

12. Polacy nie startowali, nie zostali dopuszczeni z powodu niespłaconych roszczeń wobec UEG.

Tyle refleksji. Wyniki znajdziecie na stronie Europejskiej Unii Gimnastycznej

JW.